S pustnim torkom se je v Radečah sklenilo norčavo in razigrano dogajanje raznolikih šem in maškar, medtem, ko bodo marsikje "Pusta pokopali" na današnjo pepelnično sredo. Na območju radeške občine smo imeli organiziranih kar nekaj javnih prireditev, na katere so vabili organizatorji, od tistih na prostem pa do tistih, ki so potekali za zaprtimi vrati - ali v kombinaciji obojega.
Začelo se je s pustno soboto, ko je pod taktirko Društva prijateljev mladine Radeče potekala povorka po ulicah Radeč - zaradi zapore ceste pri radeškem zdravstvenem domu po malce prilagojeni trasi glede na pretekla leta - maškare v krožišču pri Trgu OF in Železnini Radeče niso zavile, pač pa se podale mimo nedavno odprte Cvetličarne Marjetica in Knjižnice Radeče do parkirišča pri trgovini Mercator.
Uvodni gibi povorke so pripadli radeškim mažoretam (KUD RAP Radeče), takt korakom pa so dajale melodije, ki so jih izvabljali glasbeniki Kulturnega društva Pihalni orkester radeških papirničarjev.
Vsaka maškara je nato ob prihodu v Dom PORP prejela krof in sok, veliko zanimanja in navdušenja pa je tudi letos požel srečelov - preko 300 srečk in s tem tudi dobitkov so pripravili. Za zabavo ob prepevanju in poplesavanju je skrbel Čarovnik Branko, za še bolj pisane obraze in tudi lase pa so skrbeli v "šminkerskem kotičku."
Veselo druženje najbolj vztrajnih je potekalo vse tja do šeste ure popoldan.
NOČNO DOGAJANJE
Ko je padla noč, je bilo veselo v Gostilni Strnad, ki prav tako kot DPM Radeče že tradicionalno pripravlja pustno zabavo.
Od 20. ure dalje so se začele zbirati posamične in skupinske maske, pa tiste v parih in tudi taki so bili navzoči, ki se niso prav nič našemili, ampak preprosto "v civilu" uživali ob pogledu na veselo druščino, ki je do zadnjega napolnila osrednji prostor Gostilne Strnad, katere tudi osebje se je priložnosti primerno odelo v pustno opravo.
Ob živi glasbi se je plesalo in zganjalo norčije, še preden se je pustna sobota prevesila v nedeljo, pa so se v kratkem nastopu tekmovalnega dela predstavile oštevilčene maske.
Teh je bilo skupno sedemnajst in so se potegovale za privlačne nagrade.
Stevardese s pilotom, Minioni v rumeno-modrih opravah in z značilnimi velikimi očali. mitološke boginje in bogovi s kačami na sebi, mušnice, lisičke, dva para igralnih kart, kornetki, kosmate ovčke iz risanke Bacek Jon, pa duhovniki, plešoči charleston-ki in ranjene živalice v družbi veterinarja, okorno se je gibala okorna skupinska maska "strašila", da plavata na prostem, sta si zamišljali morski deklici in kako se odžeja žejen kmet, je bilo videti ob pravi mini predstavi. Piko na i sta postavila rožica in trot.
Kmalu po 1. uri so bile razglašene najboljše maske. Zmagale so "kače", drugo mesto je pripadlo najbolj številčnim Minionom ter tretje črno-belim ovčkam.
NEDELJSKO V VRHOVEM; S PUSTNIM TORKOM ZAKLJUČENE NORČIJE
V nedeljo, 2. marca, so v prosvetnem domu v Vrhovem domači zanesenjaki pripravili vsakoletno pustno rajanje, ki se je začelo ob 15. uri. Zabavali so se otroci in odrasli.
Na pustni torek so se po ulicah podali otroci Vrtca Radeče in tudi učenci in učenke Osnovne šole Marjana Nemca Radeče, ki včeraj niso imeli pouka po običajnem urniku, pač pa je tudi zanje dan minil v znamenju plesa, smeha, iger in sproščenosti.
Marsikdo je v parih, posamično ali pa v manjših ali večjih skupinah še ohranjal star običaj razveseljevanja sokrajanov z obiskom od vrat do vrat v popoldansko-večernem času.
Nekateri se pridejo samo pokazati, spet drugi veselo zapojejo in zaplešejo, kaj dobrega zaželijo in se norčavo pošalijo - v zameno za kakšen kos sadja, bonbone in čokoladice, pa tudi kakšen evro, ki bo ob vse toplejših dneh prišel že kmalu prav za sladoled.