V včerajšnjem poznem popoldnevu je bilo izvedeno srečanje predstavnikov društev in organizacij, katerim je skupno ustvarjanje na kulturnem področju. Povabilu vodje laške območne izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) Špele Medved Razboršek se je odzvalo precejšnje število radeških posameznikov, ki zastopajo društva, zavode in druge organizacije, povezane s kulturnim delovanjem na našem področju.
Na območju obeh občin je bilo v lanskem letu izvedenih kar 61 različnih prireditev, na katerih je - tako kažejo številke - sodelovalo kar 3.185 ljudi.
Območna izpostava pokriva dejavnost ljubiteljskih društev v občinah Laško in Radeče. Na tem območju, kjer živi okoli 20.000 prebivalcev, deluje 35 kulturnih društev in 26 sekcij. Ves program ljubiteljske kulture, ki ga društva, zavodi, sekcije in druge organizacije, ki soustvarjajo kulturno življenje, skrbno dokumentirajo z video in audio-snemanjem ter fotografskim gradivom; vse to pa je shranjeno v domoznanskem oddelku Knjižnice Laško.
Srečanju je bilo v uvodnem delu nadeto stanje ponosa Radečank in Radečanov, ki so bili prisotni v sejni sobi zgradbe radeške lokalne uprave, saj je bilo poudarjeno, da je v minulem letu Društvo ljubiteljev likovne umetnosti Radeče ob 20-letnici delovanja prejelo področno značko, v tem mesecu je bila Nina Mole nagrajena z občinskim kulturnim priznanjem (priznanje Ivana Pešca), področno JSKD priznanje - plaketo Vinka Štrucla za leto 2024 pa je prejel Franci Lipovšek (podelitev bo na enem od dogodkov državnega značaja).
USPEHI RADEŠKIH KULTURNIKOV NA REGIJSKI IN DRŽAVNI RAVNI
Izpostavljeni so bili tudi dosežki društev in posameznikov v letu 2024, ki so se preko selekcij JSKD uvrščali na regijsko oziroma državno raven.
REGIJSKI NIVO so na svojem področju dosegli
- otroška gledališka skupina Gledališkega društva Radeče s predstavo "Mala čarovnica, ki ni hotela biti zlobna";
- gledališka skupina OŠ Marjana Nemca Radeče - POŠ Svibno s predstavo "Rdeči paket";
- otroška folklorna skupina OŠ Marjana Nemca Radeče - POŠ Svibno ter
- sedem plesnih skupin Glasbene šole Laško - Radeče,
na DRŽAVNEM NIVOJU pa beležijo plesne uspehe:
- plesalci plesnega oddelka GŠ Laško-Radeče so se s solističnimi miniaturami (solo ali v duetu) udeležili 31. državnega tekmovanja mladih plesnih ustvarjalcev OPUS 1 in prejeli bronasta, srebrna in zlata priznanja;
- na Festivalu ŽIVA 2024 -festival plesne ustvarjalnosti mladih se je uvrstila ena skupina GŠ Laško-Radeče in prejela zlato priznanje.
Poleg vsebinskega dela lanskega leta in načrtovanih dogodkov za leto 2025 je bilo predstavljeno tudi finančno dogajanje, z vidika korektnega seznanjanja in tudi za lažje razumevanje, kje so prioritete in zakaj morda kdaj kakšen nastali strošek ne (z)more biti poravnan iz te finančne malhe.
Sicer je Občina Radeče namenila delovanju JSKD OI Laško 2.200 evrov, območna organizacija pa je razpolagala s približno 30 tisoč evri. Znotraj teh ima prednost z vidika odhodkov organizacija regijskih območnih dogodkov, "če se zgodi, da uspemo kaj na tem segmentu prihraniti, pa lahko kaj ostane tudi še za dogodke povsem lokalne narave; potrebno je tudi vzeti v obzir, da so nekateri dogodki razdeljeni na dva dela, denimo, ko je vseh nastopajočih okoli 300 in je potreben dvakraten najem dvorane," je pojasnila Špela Medved Razboršek.
Jutri, 28. februarja 2025, se izteče rok za prijave na javni razpis za financiranje in sofinanciranje kulturnih programov v občini Radeče in redne ljubiteljske kulturne dejavnosti v letu 2025.
Na sestanku je bila navzoča tudi Melita Simončič iz občinskega oddelka za družbene dejavnosti, ki je obelodanila spremembo, ki se uveljavlja v tem letu: po vsaki realizirani prireditvi društva/zavodi pošljejo zahtevek (e-račun) finančni službi Občine Radeče ter temu priložijo poročilo o izvedenem.
IMAJO (TUDI) RADEŠKA KULTURNA DRUŠTVA DOVOLJ PODMLADKA?
Špela Medved Razboršek je z navzočimi delila nekaj vsebin s strokovnega izobraževanja v organizaciji Nefiks-a, ki so se ji zdele pomembne, da jih tudi predstavniki društev in zavodov slišijo, o njih razmislijo ter skladno z njimi po potrebi tudi delujejo.
Ena osrednjih vsebin je proces pomlajevanja v društvih, kjer pa se je potrebno zavedeti tudi določenih pričakovanj z ene in druge strani, in nameniti razmislek tudi temu, koga privabiti.
"V veliki meri so časi, ko si človeka povabil na kavo in mu v pogovoru prek osebnega stika kaj predstavil in ga kam povabil, minili - z drugimi pristopi in razvojem tehnologij v današnjem času mladi najpogosteje funkcionirajo preko tipkanja, ekranov, tudi telefonski stik v smislu klica je že precej ob strani," je stanje načina komuniciranja slikovito orisala Špela Medved Razboršek.
Opozorila je tudi na možnost enkratnega koriščenja v letu v povezavi z družbo SAZAS, ko lahko skladno s 5. členom Pravilnika o javni priobčitvi glasbenih del prosilci brezplačno uporabljajo dela iz repertoarja SAZAS-a v določenih primerih in orisala tudi področja laško-radeškega območja, ki so nekoliko šibkejša v primerjavi z ostalimi, to so film, fotografija in lutkarstvo. Na teh treh segmentih je še veliko prostora za delo in razvoj.
Delovno srečanje je Špela Medved Razboršek sklenila s spodbudno mislijo, s katero se kulturno leto 2025 ovija v slogan Ljubiteljska kultura navdihuje in povezuje.
"Lahko bi rekli, da je kulturno delovanje kot kolektivni spomin, ki premošča prepad med minljivostjo človeštva in željo po tem, da nekaj ostane. Zato je vredno, dragi kulturni ustvarjalci, saj vaše delovanje pušča pomembne sledi v kolektivnem spominu. JSKD OI Laško in lokalna skupnost smo vam pri vašem kulturnem razvoju v podporo," je ob slovesu poudarila besede, ki so bile zapisane že v prispevku JSKD OI Laško za Laški bilten (marec 2025).