Člani zasedbe Village Orchestra Mateja Strnad Zorec (vokal), Robert Zorec (pihala, tolkala, vokal), Milan Strnad (harmonika, vokal), Franci Strnad (kitara, vokal) in Aleš Breznikar (bas kitara, tolkala) so se v začetku počitniškega tedna mudili v Belgiji, kjer so pred Evropskim parlamentom v Bruslju seveda tudi zaigrali in zapeli. Izostala ni niti spominska fotografija z evropskima poslancema Francijem Bogovičem in Ljudmilo Novak.
Takole so zapisali v društvu Naša vas:
V veliko čast nam je, da je skupina Village orchestra prejela povabilo Slovenskega pevskega in kulturnega društva Slomšek za udeležbo na 60. slovenskem dnevu, ki je potekal v čast 60. obletnice Slovenskega pevskega in kulturnega društva Slomšek in v čast 30. obletnice Republike Slovenije. Skupina je na svoji turneji skupaj z Ženskim pevskim zborom Kr'snice iz Loške doline gostovala v belgijskem Maasmechelnu ter Genku, Nizozemskem Maastrichtu ter evropski prestolnici, mogočnem Bruslju.
Ob prihodu nas je pričakal srčen sprejem in dobrodošlica našega gostitelja, gospoda Staneta Revinška in njegove soproge Liesbeth, ki sta nam v daljnji Belgiji pričarala krasen občutek domačnosti. V njunem spremstvu smo si ogledali znamenitosti Maasmechelna, rudarskega mesta v belgijski provinci Limburg. Naslednji dan je sledil nastop v Genku, enemu najpomembnejših industrijskih mest v Flandriji, ki se nahaja na Albert Canalu, med Antwerpnom in Liègeom. Najprej je skupina zapela pri Sveti maši, katero sta vodila slovenska župnika, g. Zvone Štrubelj in g. Gregor Šemrl. Sledil je akademski del programa, kjer je Village orchestra zbrane Slovence iz ozemlja celotne Belgije in Nizozemske navdušila z izbranim naborom slovenskih etno skladb. Ob tej priložnosti smo gostiteljem, gospodoma župnikoma ter cenjenemu veleposlaniku Republike Slovenije v Bruslju, dr. Radu Genoriu, izrekli zahvalo za gostoljubje in predali protokolarna darila Občine Radeče. V nadaljevanju so člani Village orchestre poskrbeli za čisto pravo slovensko veselico, kjer se je ob zvokih slovenske glasbe zbrana množica zabavala do ranega jutra. V nedeljo smo se podali na jugovzhod Nizozemske in obiskali Maastricht, glavno mesto province Limburg. S podpisom Maastrichtske pogodbe je mesto, polno dobro ohranjenih srednjeveških cerkva in muzejev, napolnjenih z umetniškimi zakladi, postalo simbol Evropske Unije.
Navdušil nas je sprehod po tipičnih ozkih uličicah, pred slavno mestno hišo pa smo seveda izvedli tudi akademski nastop etno glasbe in privabili poglede in aplavze domačinov ter turistov. V ponedeljek smo se podali v prestolnico Belgije, Bruselj. Navdušile so nas slikovite cehovske hiše na Velikem trgu, ki ga celo UNESCO uvršča med enega lepših trgov na svetu. Obvezno je bilo seveda fotografiranje z majhnim bronastim kipcem, Mannekin Pisom, ki je zagotovo eden najbolj prepoznavnih simbolov Bruslja. Obiskali smo tudi Katedralo Sv. Mihaela, slavolok zmage, znameniti Atomium, seveda pa smo si privoščili tudi vrček znamenitega belgijskega piva.
V popoldanskih urah smo se z največjim veseljem in ponosom odzvali povabilu poslancev Evropskega parlamenta, gospe Ljudmile Novak in gospoda Franca Bogoviča, v okviru katerega smo v počastitev predsedovanja Slovenije Svetu EU, pred stavbo Evropskega parlamenta izvedli del koncertnega programa. Po nastopu smo skupaj z evropskima poslancema ob prijetnem neformalnem pogovoru v bruseljski pivnici sklenili naš obisk in srečni ter ponosni zaokrožili našo turnejo.
Člani Village orchestre iz Močilnega so tako sredi Belgije ustvarili fantastično slovensko vzdušje in na najlepši način, skozi slovensko glasbo, uspešno predstavili naše Radeče in našo Slovenijo.
Ob tej priložnosti se za vso podporo zahvaljujemo Občini Radeče, podjetju Radeče papir, festivalski hiši Si.in in Uradu Vlade RS za slovence v zamejstvu in po svetu.