Včerajšnje popoldne in večer sta gasilcem ob prihajajoči ogromni količini vode reke Save, ki se je vila po eni strani skozi Zasavje in po drugi strani še ob pridruženi močno narasli Savinji, dala polne roke dela. K sreči se je dogajanje, v primerjavi s stanjem po velikem delu države, razpletlo več kot dobro. Dobra novica namreč je, da do razlitja ni prišlo in da se voda počasi umika.
Prvi resni pogovori, kako in kaj, če se bi tudi na radeškem območju začelo razlivanje Save, divje, kakršne niti najstarejši ne pomnijo tudi tako zelo visoke in v kolikor bi se zgodilo, da odtočni jaški ne bi več zmogli požirati dežja ali vodo celo bruhali iz podzemlja na površje, so se odvili ob 13.30.
Tedaj so se sestali poveljnik štaba civilne zaščite radeške občine, radeški podžupan in direktorica radeške občinske uprave, poveljnik osrednjega gasilskega društva v občini ter predstavniki Elektra Ljubljana, Savskih elektrarn, Zdravstvenega doma Radeče idr - skratka, glede na dogajanje širom Slovenije in tudi vse bolj katastrofalno stanje v bližnjem Zasavju in v sosednjem Laškem, je bilo potrebno doreči nek okviren načrt delovanja.
Ko se je približno uro zatem že nekoliko kazalo sonce, je marsikoga obdal optimizem, toda kasnejše obilnejše padavine so ovrgle tihe spodbudne misli, da pa pravzaprav kaj posebej reševati niti morda ne bo potrebno.
Člani in članice gasilskih enot PGD Radeče, PGD Jagnjenica in PGD Vrhovo so polnile vreče s peskom, ki so ga na dogovorjena mesta pripeljali uslužbenci javnega podjetja Komunala Radeče, nato pa skupaj s folijami nameščali na stene objektov, ki bi bili prvi ogroženi z vidika popravljanja v primeru, da bi se Sopota razširila iz kanala na prosto.
Na pomoč je 40 gasilcem priskočilo še približno prav toliko civilistov, prebivalcev Radeč in okolice, ki so ob zaskrbljenem spremljanju vodostaja Sopote mnogi poprijeli za lopate, pridržali vreče in jih zavezovali, tudi svoje usluge in vozila so ponudili, da so se vreče čimprej namestile na najbolj potencialno kritična mesta.
Na delu je bilo tudi precejšnje število delavcev radeške Komunale. Temu ob bok pa je bilo potrebno ponekod tudi izvesti črpanje že narasle vode, ki je vdrla v notranjost objektov in usmerjati promet (med vozniki je bilo veliko tujcev), ki se je tudi mimo radeške občine vil proti cestam, ki so še bile prevozne.
Združene sile so zabarikadirale nekaj - po oceni najbolj ogroženih - stanovanjskih hiš, garažo in kletni vhod v Zdravstveni dom Radeče, Občina Radeče, Gostišče Flosar, vhode v poslovni center Merx, kjer se nahajajo Trgovina Melita, Sladoledarnica Edi in Market Mercator Radeče.
V poznih večernih urah, ko so bili objekti zaščiteni, sta se poveljnik PGD Radeče Janez (Jano) Sonc in poveljnik štaba civilne zaščite Občine Radeče Matjaž Šušteršič zahvalila občanom, ki so brez pomišljanja priskočili na pomoč, nato pa smo se pripadniki gasilskih enot v radeškem gasilskem domu okrepčali z malico, ki ko je pripravila Gostilna Jež in izvedli tudi krajšo analizo.
Poveljnik Gasilske zveze Radeče Damjan Gomboc je pohvalil uspešno vodenje, ustrezno komunikacijo in hitro delovanje, dodal pa tudi: "Če se je do nedavnega tekom zadnjega leta govorilo, da je bil požar na Krasu največja intervencija v zgodovini Slovenije, se je to s poplavami, ki so sedaj prizadele večji del države, spremenilo. To je postala naša največja naravna katastrofa in naša najbolj obširna intervencija (z vidika gasilcev celotne Slovenije)," in prosil, naj se zagotovi pripravljenost gasilcev tudi tekom noči.
Janez (Jano) Sonc pa je izrazil zadovoljstvo nad vsemi sodelujočimi enotami, saj da je v vsakem trenutku bilo povsem jasno, kdo je na kateri lokaciji vodja skupine, vodja enote in da so odgovori na vprašanja prihajali nemoteno, pravočasno in v skladu s hierarhijo, ki tudi v gasilstvu seveda obstaja. Poudaril je še, da je bila ta intervencija pokazatelj, kako gasilske enote v radeški občini vse bolj napredujejo in so vse bolj strokovne.
Temu je jasno pritrdil tudi podžupan Janez Prešiček, ki se je zaključka intervencije udeležil v družbi direktorice radeške občinske uprave mag. Marjetke Lipec in poveljnika štaba civilne zaščite Občina Radeče mag. Matjaža Šušteršiča. Prešiček je izrekel globoko občudovanje in hvaležnost prvemu možu radeških operativcev Soncu ter tudi Šušteršič, ki sta skupaj "neverjetno odvodila vso dogajanje, vso koordinacijo in ukrepanje", posebej pa je izpostavil tudi navdušenje nad tem, kako so ljudje en za drugim pristopali in pomagali gasilcem pri delu. "To je noro, res se je s skupnimi močmi, s sodelovanjem, z enotno miselnostjo ubraniti Radeče pred povodnjo, Radeče res ubranilo."
In vsi sodelujoči, kot tudi verjetno prenekateri občan, smo nato držali pesti, da se razmere z vidika vremena ne bi slabšale in imeli v sebi optimistične misli, da se razlitje ne bi pripetilo in da deževje ne bi povzročilo dodatnih nevšečnosti. In tako je tudi bilo. Noč je za gasilce prešla v dan brez posredovanj.
Danes poteka v radeškem gasilskem domu čiščenje in pospravljanje opreme, uporabljene tekom včerajšnje kar sedem ur trajajoče intervencije ter tudi odstranjevanje protipoplavnih vreč.