V župnijski cerkvi sv. Petra v Radečah bodo v božičnem času in nato vse do svečnice, 2. februarja, na ogled jaslice večje dimenzije. Že več kot 40 let jih postavlja domačin Drago Kozinc ob pomoči manjše ekipe sokrajanov. Letošnja božična zgodba je povezana s svetim Frančiškom Asiškim, ki je pred osemsto leti postavil prve jaslice ter z njimi uprizoril Jezusovo rojstvo.
»Postavljanje jaslic v naši župnijski cerkvi ima več kot stoletno zgodovino,« pravi Drago Kozinc, ki je leta 1981 prvič pomagal takratnemu kaplanu Janezu Šketu pri postavitvi jaslic v radeški župnijski
cerkvi.
Naslednje leto je kaplan odšel, zato je dve ali tri leta pomagal tedanjemu župniku Cirilu Merzelju in njegovi gospodinji Mileni, ki sta nato postavljanje jaslic prepustila mladincem in tako se je Drago Kozinc lotil dela s pomočniki.
Jaslice iz gline zamenjal les
V preteklosti so bile jaslice manjše, postavljali so jih v kapelici cerkve. Čez nekaj let so dobile prostor v osrednjem cerkvenem delu in iz leta v leto so postajale večje.
Pri pripovedi božične zgodbe o Jezusovem rojstvu so uporabljali figurice, ki jih je ustvaril pater Wolfgang Kogler. Ta jih je izdeloval ročno iz žgane gline, ko je bival v kartuziji Pleterje. Okoli 70 Koglerjevih figuric so uporabljali kar nekaj desetletij, a pred tremi leti so jih začeli nadomeščati z lesenimi, iz lipovega lesa.
Njihov izdelovalec je likovni pedagog Romeo Volk iz Ilirske Bistrice, raziskovalec ljudskega izročila ter njegov poustvarjalec.
»Večina figuric, ki jih je naredil, predstavlja oblačilno kulturo izpred dvesto in tristo let. Na primer, planšar z Velike planine je oblečen v oblačilo, ki so ga v preteklosti izdelovali iz lipovega lubja, konec 18. stoletja pa so takšna oblačila prepovedali, ker so posekali preveč lip za njihovo izdelavo. Tukaj je tudi figurica Radečanke, ki jo je Volk oblikoval po fotografiji izpred več kot sto let ...« teče predstavitev unikatnih izdelkov, ki so del postavitve jaslic v radeški župnijski cerkvi na Starograjski ulici.
»Prvi dan je največ dela, saj je treba postaviti ogrodje iz lesenih palet, na katere nalagamo drevesne štore in kamenje na izbrana mesta, nato se začne prekrivanje z mahom. Celotna postavitev traja približno deset dni s po več urami prostovoljnega dela, ki se ga udeležuje od ene do štirih oseb,« pojasnjuje sogovornik med pripravo letošnje božične zgodbe z unikatno in razgibano postavitvijo figuric. Te upodabljajo naravno okolje z gorami, hribčki, tekočo vodo, votlinami, živalmi in osebami.
Pod visokimi slovenskimi gorami je planšarska domačija, ovce in planšarski ovčar; slišimo žuborenje vode, ki teče po skalnem pobočju izpod visokih gora; vidimo lesen mlin, ki nas spominja na edini še delujoči mlin v dolini potoka Sopota, pa veliko kmečko hišo in še marsikaj drugega. Osrednji del so seveda jaslice z Jožefom in Marijo ter novorojenim Jezusom v votlini, v kateri so poleg svete družine tudi argentinski misijonar slovenskih korenin Pedro Opeka z otroki ter sv. Frančišek Asiški.
Jasličarska tradicija
»Letošnji vsem dobro znani zgodbi o Jezusovem rojstvu se pridružujeta še dve temi, kajti letos obeležujemo prvo postavitev jaslic, ki jih je pred osemsto leti v votlini italijanske vasice Greccio postavil sv. Frančišek, ter letošnje avgustovske poplave, v katerih smo Slovenke in Slovenci stopili skupaj v pomoči prizadetim,« je pripovedoval Drago Kozinc, ki je tudi član Društva ljubiteljev jaslic Slovenije s sedežem na Brezjah, kjer je tudi muzej jaslic, a ne samo iz Slovenije, temveč s celega sveta.
»Društvo deluje na področju ohranjanja tradicije izdelave jaslic in postavitvijo le-teh, ker ni vseeno, kako so postavljene. Naš skupen osrednji dogodek je vsakoletna priprava vseslovenske razstave jaslic, letos je to v Vojniku.
Sodelujemo tudi pri skupinskih razstavah, kot je na primer vsakoletna v kartuziji Jurklošter, kjer bomo naslednje leto obeležili 20-letnico.
Veliko se ukvarjamo z zgodovino jasličarstva in z zapuščino, ki jo skušamo ohranjati. Z njo sta se veliko ukvarjala etnolog Niko Kuret in pater Leopold Grčar, ki je bil soustanovitelj in do svoje smrti tudi predsednik Društva jasličarjev Slovenije.
Pomembno je tudi sodelovanje med samimi izdelovalci in postavljalci jaslic ter naše povezovanje s tujino, ker smo del mednarodnega združenja. To pomeni, da slovenski jasličarji sodelujemo pri najbolj eminentnih razstavah, kot je v Vatikanu,« predstavi še delovanje društva, ki ima zelo plemenit namen.
Avtorica zapisa: Smilja Radi
Zapis "Jasličar Drago Kozinc; Letos mineva 800 let od prve postavitve jaslic"
je bil izvorno objavljen v časopisu Posavski obzornik (izid 21. 12. 2023)
Foto: D. J.
PREBERITE TUDI:
Jaslice rezbarja Volka prvič v radeški cerkvi