V današnjem dopoldnevu so z usposabljanjem Podjetno v svet podjetništva sklenili sedem let trajajoč program, ki je bil sicer predviden za obdobje 2013-2018, nato pa so še uspeli še malo podaljšati. Osma skupina PVSP Radeče je v Domu kulture pripravila zaključno predstavitev ter s tem dala piko na koncu zgodbe, katere vsakokratni cilje je bil en sam: zmanjšati brezposelnost.
Svetlana Gerič je orisala njeno podjetniško idejo, naslovljeno Lingo Most, preko katere želi združiti južnoslovanski trg z nemškim in angleškim jezikom. Svojo zamisel namerava ponuditi na trgu tako preko klasične storitve poučevanja kot preko ustvarjenih spletnih slovarjev in mobilne spletne aplikacije.
Po tem, ko je z 38 let trajajočim delom v Pivovarni Laško zaključila Sabina Grahek, se je lotila prenosa svojih izkušenj lotila kot ponudnica administrativnih storitev, s katerimi bi predvsem male podjetnike razbremenila "papirne vojne".
Katarina Renko meni, da lahko največ doprinese skupnosti ter ob tem tudi kaj zasluži, če ponudi pomoč na domu v obliki izvajanja gospodinskih opravil, čiščenja, pomoči pri gibanju in tudi opore v smislu druženja ter pogovora.
Kot je tekom usposabljanja ugotovila Karmen Mihelak, število psov, zlasti tistih v stanovanjih, narašča in ker je po zaključenem 30 let trajajočem delu v Centru Radeče svojo ljubezen do psov prepoznala tudi kot poslovno priložnost, si je zadala prizadevanja uresničiti v skladu z mislijo "Lastnik v službo, kuža pa v varstvo". V kolikor bo šlo vse po načrtih, bi lahko marsikateri pes, katerih je glede na podatke centralnega registra 645 na radeškem območju, čas, ko ne more biti s svojim lastnikom ali skrbnikom v vrtcu za štirinožne prijatelje, poimenovanem Pasje sanje.
Aljaž Medved vidi perspektivo v izdelovanju lesenih igrač, ki so unikatne ter zaradi oblike orodij osnovnih poklicev spodbujajo tudi k poznavanju ročnih spretnosti. Pomemben del izdelka, ki ga namerava prodati, pa je še priložena video predstavitev, v kateri je po korakih zabeleženo, kako je iz golega kosa lesa postalo nekaj izvirnega, uporabnega in/ali zabavnega. Svoje delo bo predstavljal pod blagovno znamko Shapa design, da bo predstavitev bolj zanimiva, pa bo potencialnim kupcem svoje delo predstavljal Mojster Medo - z obojim pa je nakazal velik ponos glede lastnega priimka.
Da je zdrava prehrana v harmoniji s človekom, ki se dobro počuti v svoji koži in tudi z naravo, ki nas obdaja, nekaj kar je vsem nam potrebno za kvalitetno življenje, je pravzaprav kar družinska mantra, ki Klemna Nikoliča spremlja že dalj časa. In tako je prišel do ideje, da ustanovi trgovinici, izobraževalnico in okrepčevalnico Na koncu mavrice. Trgovina z lokalno pridelano polnovredno hrano, ki bo pospremljena tudi z marsikaterim nasvetom, napotkom in informacijami, kako si ljudje lahko sami pomagamo skozi živila, bo imela med drugim tudi okoljsko naravnano sporočilo v sebi preko uporabe povratnih lesenih košaric.
Maja Novak si je zamislila, da bi lahko - kljub temu, da je po izobrazbi inženirka varstva okolja in komunale - svojo prostočasno dejavnost krojenja, izrisovanja in šivanja prenesla v posel: šivanje otroških oblačil pod blagovno znamko Mali šef.
Družinsko ljubezen do čebelarjenja, ki je v ožjem krogu že 60 let, je Jurij Lazar, ki aktivno čebelari zadnjih 25 let s povprečno 30-40 čebeljimi družinami na treh različnih lokacijah, nadgradil v apiterapijo. V ta namen je tudi opravil 6-mesečno usposabljanje, v bližnji prihodnosti pa na "Kumlanskem" želi postaviti namenski čebelnjak iz lesa, slame in blata, v okviru katerega bo nudil medeno masažo, inhalacijo z aerosolom in inhlalacijo z eteričnimi olji, za piko na i pa bo v načrtovanem prizidku še savna. Celostna ponudba, ki bo vključenala tudi možnost prenočitve, se bo po Lazarjevih zamislih vrtel okrog čebel in medenih izdelkov.
Že prihodnji teden bo za prvo realizacijo poslovne ideje v naboru desetih udeležencev PVSP Radeče 2020 poskrbel Matic Ocvirk. 2. junija se namreč s svojimi družinskimi člani podaja novemu, delno že poznanemu izzivu naproti. Po delu na Šmohorju bo Matic (sicer zagrizen športnik maratonec po duši), ki je predstavitev svoje poslovne ideje dela oskrbnika planinske koče podal opazno drugače od ostalih, zavihal rokave na Planinskem domu na Kumu.
Tjaša Humski pa skupaj s svojim Jernejem, vnukom pokojne Rezke, ki se je pohodniki na Kum dobro spomnimo, želi vrniti življenje na domačiji pr'Kovačk preko t.i. pasjega kmečkega turizma. Na območju, ki obsega 13 hektarjev večinoma gozdnatih površin, namreč namerava postaviti prvi pasji hotel s takim naborom storitev v regiji in prvi pasji park.
Ob koncu so zbrane nagovorili še župan Občine Radeče Tomaž Režun, v.d. direktorja Direktorata za regionalni razvoj pri Ministrstvu za gospodarstvo, razvoj in tehniologijo Grega Kordež ter direktor Regionalne agencije Posavje Martin Bratanič.