Pred dnevi je bilo moč prebrati, katere vse različne pobude, mnenja in vprašanja je svetniška skupina N.Si (Nove Slovenije - Krščanskih demokratov) dala v preteklih štirih letih tekom mandata 2018-2022, v tokratnem zapisu pa nekaj poudarkov, katere izmed pobud so se uresničile ali vsaj nekoliko premaknile proti realizaciji.

Utrinki ne le prek kabelske TV, temveč dostopni vsem preko spleta

Že decembra 2016 je bil s strani N.Si OO Radeče dan predlog, da se ,v kolikor to tehnične zmožnosti dopuščajo, omogoči ogled Utrinkov iz Radeč širšemu krogu občanov.

Oddaja, za izvedbo katere skrbi KTRC Radeče in nosi naslov Utrinki iz Radeč, je bila namreč dolgo na voljo le ozkemu krogu prebivalcev Radeč in okolice. Po znova izpostavljenem predlogu na občinski seji junija 2019, da se omogoči ogled vsaj nekaj zadnjih oddaj preko spleta, je postala oddaja, ki prihaja na male ekrane vsakih 14 dni in jo vodi Renata Žnidar, dostopna vsem preko spletne strani Občine Radeče, na kateri je povezava do kanala YouTube.

Minuli ponedeljek, 14. novembra je bila predvajana premiera 444. izvedbe omenjene oddaje, katere odgovorna urednica je mag. Marjetka Lipec. Pod snemanje prispevkov in montažo sta podpisana Zoran Čulk in Iztok Gospodarič.

Dopolnili podatke o pokojnih

Svetniška skupina N.Si je izpostavila, da so na spletni strani www.osmrtnice. org. navedeni podatki o preminulih za občine Zagorje, Trbovlje, Hrastnik in Radeče, pri čemer je izstopalo, da so pri ostalih občinah zapisani kompletni podatki o pokojnikih, le pri navedbah, ki zadevajo pokojnike iz radeške občine, ni bilo ne podatkov o rojstvu in ne o stalnem bivališču pokojnika. "Ker gre na isti spletni strani za nelogičnost in pomanjkljivost podatkov, prosimo, da se zadeva uredi in da smo tudi občani Radeč ustrezno in pravilno obveščeni o pokojnih in o njihovih pogrebih," so predlagali. Komunala Radeče je na njihovo pobudo poskrbela za to.

Izpostavili skazeno podobo Starograjske, kar je pripeljalo do prvih sofinanciranj fasad

V maju 2020 je Miran Prnaver v imenu svetniške skupine N.Si izpostavil, da ljudje, ki prehajajo v tranzitu iz smeri Zidanega Mosta proti Radečam, lahko občudujejo našo tehniško dediščino, star železni most, da pa nedaleč od tega pogled kazijo propadajoči objekti, ki kvarijo prvi vtis. Kljub zavedanju, da gre za zasebno lastništvo, so predlagali, da bi bilo z vidika pomembnosti videza mesta dobro, da se poskusi najti primerne vzvode, s katerimi bi se lahko vsaj del objektov v Starograjski ulici saniral.

V letošnjem letu se je pobuda uresničila, saj je bil maja objavljen javni razpis, na katerega so se lahko prijavili zainteresirani lastniki stavb v slabem stanju. Občina Radeče je v ta namen v svojem proračunu rezervirala 10.000 evrov. Obnove fasade se je, kot je bilo moč spremljati, v preteklem mesecu lotila družina Mesec - prvi rezultati pobude radeške skupine Nove Slovenije so tako dejansko tudi že vidni, saj je odslej (ob hkratnem interesu lastnikov) poskrbljeno za osvežen, lepši videz, obenem pa za ohranitev kulturne dediščine starega dela mesta. 

Pospešili postopek podaljšanja vodnega soglasja za obratovanje Cumerjevega mlina

Svetniška skupina N.Si OO Radeče je posredno pripomogla k podaljšanju dovoljenja za obratovanje Cumerjevega mlina, ravno v letu, ko je le-ta praznoval svojo 100-letnico. Občino Radeče je namreč zaprosila, naj priskoči na pomoč lastnikoma edinega vodnega mlina na kamne v naši občini, ki je v  letu 2020 praznoval 100 let svojega obratovanja, pri pridobitvi vodnega  soglasja in vodnega dovoljenja za nadaljnje obratovanje.

Danica in Jože Potrpin namreč nista uspela pridobiti vodnega soglasja in vodnega dovoljenja za obratovanje Cumarjevega mlina iz neznanih in nerazumljivih birokratskih razlogov.

Lastnika sta tako preko N.Si OO Radeče zaprosila Občinski svet Občine Radeče oz. Občino Radeče - oddelek za gospodarstvo in prostor ter župana Tomaža Režuna zaprosila, da s pozitivno pisno izjavo podpre njiju kot lastnika in upravljalca Cumarjevega mlina pri pridobitvi vodnega soglasja in s tem vodnega dovoljenja v predpisanem roku za obratovanje njunega mlina, ki je še edini vodni mlin na kamne od nekdaj približno tridesetih v občini Radeče (kulturno stavbno zaščiten).

Saj bi bilo ravno ob stoletnici mlina zares žalostno in pomenljivo, da se njegovo delovanje prepove," je v pobudi še komentiral občinski svetnik N.Si Miran Prnaver.  

Papirji, ki so obležali v predalih, so ob posredovanju N.Si OO Radeče ter nato Občine Radeče, znova bili preloženi na mize in administrativni postopki, ki so v določenem času obstali, so nato stekli. In Cumerjev mlin, edini še delujoči mlin v naši občini, tako zopet melje.

Tudi Mlinščica naj bi kmalu (znova) stekla po svoji strugi

Pobudo glede vnovične zapolnitve struge Mlinščice je svetniška skupina N.Si OO Radeče prvič dala decembra 2019, to temo pa je po treh letih spet odprl občinski svetnik SDS Peter Mlakar, ob čemer mu je bilo v mesecu oktobru s strani direktorice Komunale Radeče dano zagotovilo, da bo Mlinščica tekla še letos. Več o tem si lahko preberete tukaj.

V obravnavi tabla na hotemeškem polju in varčevanje pri letošnji decembrski razsvetljavi

V juniju je svetniška skupina N.Si OO Radeče dala pobudo, da bi na hotemeškem polju, kjer je nekoč stala kapelica, postavili spominsko tablo z opisom pomena kapelice v preteklosti - zadeva je še v obravnavi,

na oktobrski seji pa je Miran Prnaver pozval k varčevanju tudi z vidika praznične razsvetljave, o čemer boste lahko več prebrali že tekom današnjega dopoldneva.

Prispevek je naročena objava. Naročnik prispevka je N.Si.

 

 

 

Preberite še več člankov - Aktualno

Krajša prekinitev dobave električne energije

Elektro Ljubljana d.d. - distribucijska enota Trbovlje - nadzorništvo Radeče obvešča odjemalce, da bo danes, 30. januarja 2023 med 7:00 in 15:00 zaradi del na merilnih napravah za krajši čas...

Ta konec tedna dvig transformatorja

Po tem, ko so odstranili drevesa ter premaknili lokomotivo s postajnega območja, se v Zidanem Mostu odvijajo še zadnje aktivnosti, skozi katere bo tovor izrednega prevoza - transformator, postavljen...

Po četrtkovem dimniškem še en požar v Svibnem

Po poročanju Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, so včeraj zvečer ob 21.36 v Svibnem zagorela drva v kurilnici stanovanjske hiše. Gasilci PGD Svibno in PGD Radeče so požar omejili in...

Razširitev poti, umestitev klančine, položili bodo tudi asfaltni sloj

Pot mimo Vinkotisk Vinko Podlogar s.p. redno uporabljajo sprehajalci, nemalokrat se po njej podajo tudi starši do otroškega igrišča, ki je umeščen na travniški del na nasprotni strani Gostišča...

Na današnji pravljični urici spoznavanje otrok sveta

V Knjižnici Radeče bo danes popoldan (ob 17h) popotnik in fotograf Zoran Furman najmlajše obiskovalce razveselil z zanimivo predstavitvijo fotografij otrok iz oddaljenih krajev, kamor tu in tam seže...

S 25-imi vlačilci naj bi pripeljali dvigalo za dvig prevrnjenega tovora

Minuli konec tedna se je v noči iz petka na soboto ob 1.38 na železniški postaji Zidani Most prevrnil tovor s posebnega tovornega vlaka, ki je v smeri proti Celju prevažal generator teže približno...

Jutri izkop elektrike - mala hidroelektrarna, Sopota

Elektro Ljubljana d.d. - Distribucijska enota Trbovlje - Nadzorništvo Radeče obvešča odjemalce, da bo JUTRI, v petek, 6. januarja 2023 od 8. do 10. ure zaradi del na distribucijskem omrežju in...

Znana datuma letošnjih krvodajalskih akcij

Z novim letom je po območnih združenjih Rdečega križa Slovenije postala znano tudi že, kdaj bodo v posameznih krajih krvodajalske akcije. Na koledarju krvodajalskih akcij Zavoda Republike Slovenije...

Najbolj iskani poklici prihodnjega pol leta

Obeti delodajalcev glede gibanja zaposlenosti v prvi polovici leta 2023 so pozitivni. Napovedujejo 2,6-odstotno rast števila zaposlenih in predvidevajo približno 36.300 zaposlitev. Tako kažejo...

V parku: Danes ob 10h proslava

Danes, 26. decembra, obeležujemo državni praznik (dan samostojnosti in enotnosti). Kakor vsako leto, se bodo tudi danes zbrali praporščaki različnih društev, združenj in ostalih organizacij pri...

Danes prihaja v domove zadnji letošnji Posavski obzornik

Ekipa ustvarjalcev časopisa za regijo Posavje je pripravila še zadnjo tiskano izdajo, ki z današnjim dnem prihaja v posavske, tudi radeške domove. V njej radeških vsebin ni prav veliko, boste pa na...

BREZ ELEKTRIKE - Erazmov/Ferdetov hrib in Stari Dvor nad bazenom

Elektro Ljubljana d.d. - distribucijska enota Trbovlje - nadzorništvo Radeče obvešča odjemalce, da bo danes, v ponedeljek, 19. decembra od 10. do 13. ure zaradi del na distribucijskem omrežju in...

Cesto iz Radeč po kranjski strani do Hrastnika zasul plaz

Še ne tri mesece za tem, ko so iz sosednje, hrastniške občine, zadovoljno dejali, da je odsek Radeče-Podkraj zaščiten z mrežami in lovilno ograjo, so iz Krajevne skupnosti Podkraj obvestili in...

Radeče med 10 največjimi porabniki električne energije

Statistični urad (SURS) je začel objavljati aktualen in zanimiv podatek o porabi električne energije po občinah. Ko se v Evropski komisiji resno pogovarjajo o obveznih redukcijah energije, so...

V veselem decembru opozarjajo na nevarnost uporabe pirotehnike

Ker smo zakorakali v december, mesec božično novoletnih praznikov, za katere je najbolj značilna uporaba pirotehničnih izdelkov, ki na žalost v veliki meri predstavlja nevarnost in ne veselje,...

Miklavž razveseljeval tudi na Logu in Prapretnem ter v Vrhovem

Tudi na območju vrhovške krajevne skupnosti so se pred godovnim dnem sv. Miklavža, dobrega moža, ki obdaruje, zbrali krajani mlajše generacije in izvedli obiske po hišah od vrat do vrat, ob čemer so...

Prvo decembrsko ponedeljkovo dopoldne v Vrhovem brez elektrike

Elektro Celje - Nadzorništvo Sevnica - Področje Sevnice z okolico obvešča odjemalce električne energije, da bo zaradi rednih vzdrževalnih del na elektroenergetskih napravah prekinjena dobava...

Prižgali lučke v središču Radeč

Sinoči se je množica radeških občanov in občank udeležila tradicionalnega prižiga lučk, pred tem pa so se pomudili pri stojnicah, ki so bile postavljene na ploščadi pred nekdanjim Bregarjevim...