Pred dnevi je bilo moč prebrati, katere vse različne pobude, mnenja in vprašanja je svetniška skupina N.Si (Nove Slovenije - Krščanskih demokratov) dala v preteklih štirih letih tekom mandata 2018-2022, v tokratnem zapisu pa nekaj poudarkov, katere izmed pobud so se uresničile ali vsaj nekoliko premaknile proti realizaciji.

Utrinki ne le prek kabelske TV, temveč dostopni vsem preko spleta

Že decembra 2016 je bil s strani N.Si OO Radeče dan predlog, da se ,v kolikor to tehnične zmožnosti dopuščajo, omogoči ogled Utrinkov iz Radeč širšemu krogu občanov.

Oddaja, za izvedbo katere skrbi KTRC Radeče in nosi naslov Utrinki iz Radeč, je bila namreč dolgo na voljo le ozkemu krogu prebivalcev Radeč in okolice. Po znova izpostavljenem predlogu na občinski seji junija 2019, da se omogoči ogled vsaj nekaj zadnjih oddaj preko spleta, je postala oddaja, ki prihaja na male ekrane vsakih 14 dni in jo vodi Renata Žnidar, dostopna vsem preko spletne strani Občine Radeče, na kateri je povezava do kanala YouTube.

Minuli ponedeljek, 14. novembra je bila predvajana premiera 444. izvedbe omenjene oddaje, katere odgovorna urednica je mag. Marjetka Lipec. Pod snemanje prispevkov in montažo sta podpisana Zoran Čulk in Iztok Gospodarič.

Dopolnili podatke o pokojnih

Svetniška skupina N.Si je izpostavila, da so na spletni strani www.osmrtnice. org. navedeni podatki o preminulih za občine Zagorje, Trbovlje, Hrastnik in Radeče, pri čemer je izstopalo, da so pri ostalih občinah zapisani kompletni podatki o pokojnikih, le pri navedbah, ki zadevajo pokojnike iz radeške občine, ni bilo ne podatkov o rojstvu in ne o stalnem bivališču pokojnika. "Ker gre na isti spletni strani za nelogičnost in pomanjkljivost podatkov, prosimo, da se zadeva uredi in da smo tudi občani Radeč ustrezno in pravilno obveščeni o pokojnih in o njihovih pogrebih," so predlagali. Komunala Radeče je na njihovo pobudo poskrbela za to.

Izpostavili skazeno podobo Starograjske, kar je pripeljalo do prvih sofinanciranj fasad

V maju 2020 je Miran Prnaver v imenu svetniške skupine N.Si izpostavil, da ljudje, ki prehajajo v tranzitu iz smeri Zidanega Mosta proti Radečam, lahko občudujejo našo tehniško dediščino, star železni most, da pa nedaleč od tega pogled kazijo propadajoči objekti, ki kvarijo prvi vtis. Kljub zavedanju, da gre za zasebno lastništvo, so predlagali, da bi bilo z vidika pomembnosti videza mesta dobro, da se poskusi najti primerne vzvode, s katerimi bi se lahko vsaj del objektov v Starograjski ulici saniral.

V letošnjem letu se je pobuda uresničila, saj je bil maja objavljen javni razpis, na katerega so se lahko prijavili zainteresirani lastniki stavb v slabem stanju. Občina Radeče je v ta namen v svojem proračunu rezervirala 10.000 evrov. Obnove fasade se je, kot je bilo moč spremljati, v preteklem mesecu lotila družina Mesec - prvi rezultati pobude radeške skupine Nove Slovenije so tako dejansko tudi že vidni, saj je odslej (ob hkratnem interesu lastnikov) poskrbljeno za osvežen, lepši videz, obenem pa za ohranitev kulturne dediščine starega dela mesta. 

Pospešili postopek podaljšanja vodnega soglasja za obratovanje Cumerjevega mlina

Svetniška skupina N.Si OO Radeče je posredno pripomogla k podaljšanju dovoljenja za obratovanje Cumerjevega mlina, ravno v letu, ko je le-ta praznoval svojo 100-letnico. Občino Radeče je namreč zaprosila, naj priskoči na pomoč lastnikoma edinega vodnega mlina na kamne v naši občini, ki je v  letu 2020 praznoval 100 let svojega obratovanja, pri pridobitvi vodnega  soglasja in vodnega dovoljenja za nadaljnje obratovanje.

Danica in Jože Potrpin namreč nista uspela pridobiti vodnega soglasja in vodnega dovoljenja za obratovanje Cumarjevega mlina iz neznanih in nerazumljivih birokratskih razlogov.

Lastnika sta tako preko N.Si OO Radeče zaprosila Občinski svet Občine Radeče oz. Občino Radeče - oddelek za gospodarstvo in prostor ter župana Tomaža Režuna zaprosila, da s pozitivno pisno izjavo podpre njiju kot lastnika in upravljalca Cumarjevega mlina pri pridobitvi vodnega soglasja in s tem vodnega dovoljenja v predpisanem roku za obratovanje njunega mlina, ki je še edini vodni mlin na kamne od nekdaj približno tridesetih v občini Radeče (kulturno stavbno zaščiten).

Saj bi bilo ravno ob stoletnici mlina zares žalostno in pomenljivo, da se njegovo delovanje prepove," je v pobudi še komentiral občinski svetnik N.Si Miran Prnaver.  

Papirji, ki so obležali v predalih, so ob posredovanju N.Si OO Radeče ter nato Občine Radeče, znova bili preloženi na mize in administrativni postopki, ki so v določenem času obstali, so nato stekli. In Cumerjev mlin, edini še delujoči mlin v naši občini, tako zopet melje.

Tudi Mlinščica naj bi kmalu (znova) stekla po svoji strugi

Pobudo glede vnovične zapolnitve struge Mlinščice je svetniška skupina N.Si OO Radeče prvič dala decembra 2019, to temo pa je po treh letih spet odprl občinski svetnik SDS Peter Mlakar, ob čemer mu je bilo v mesecu oktobru s strani direktorice Komunale Radeče dano zagotovilo, da bo Mlinščica tekla še letos. Več o tem si lahko preberete tukaj.

V obravnavi tabla na hotemeškem polju in varčevanje pri letošnji decembrski razsvetljavi

V juniju je svetniška skupina N.Si OO Radeče dala pobudo, da bi na hotemeškem polju, kjer je nekoč stala kapelica, postavili spominsko tablo z opisom pomena kapelice v preteklosti - zadeva je še v obravnavi,

na oktobrski seji pa je Miran Prnaver pozval k varčevanju tudi z vidika praznične razsvetljave, o čemer boste lahko več prebrali že tekom današnjega dopoldneva.

Prispevek je naročena objava. Naročnik prispevka je N.Si.

 

 

 

Preberite še več člankov - Aktualno

Proslava in podelitev priznanja vrhovškim gledališčnikom

Občina Radeče vabi na proslavo ob slovenskem kulturnem prazniku s podelitvijo Priznanja Ivana Pešca, ki bo v sredo, 7. februarja 2024 ob 18.00 v Domu kulture Radeče. V programu sodelujejo učitelji...

Preventiva: proti nezaželenim mladičem s sterilizacijo in kastracijo mačk

V skladu z Zakonom o zaščiti živali so občine dolžne zagotoviti sredstva za delovanje zavetišča za živali oziroma so dolžne poskrbeti za zapuščene živali. Tako je Občina Radeče skupaj s poslovnima...

Radeška krvodajalska akcija na "dan ljubezni"

Z novim letom je po območnih združenjih Rdečega križa Slovenije postalo znano tudi že, kdaj bodo v posameznih krajih krvodajalske akcije. Na koledarju krvodajalskih akcij Zavoda Republike Slovenije...

Pa je prišla! - Bela zima!

Meteorologi so napovedali in vreme se je izkazalo za natanko takšno - prvi sneg letošnjega leta je padel z neba in pobelil tudi radeško območje. Sicer so prve snežinke v tej zimski sezoni večino...

Rahel potres blizu Radeč

Na Agenciji Republike Slovenije za okolje so zabeležili danes, 10. januarja 2024 ob 3.39 rahel potresni sunek. Potres na globini 7 kilometrov z nadžariščem 5 kilometrov vzhodno od Radeč so glede na...

Poslovil se je Ludvik Sotlar

V 83. letu starosti je svojo življenjsko pot sklenil drugi radeški župan Ludvik Sotlar, ki je vlogo prvega moža Občine Radeče zasedal med letoma 1998 in 2002. V času županovanja Matjaža Hana je bil...

JUTRI: Na praznični 26. december proslava v parku

Na jutrišnji 26. december, ko Republika Slovenija obeležuje dan samostojnosti in enotnosti, ki je državni praznik, bodo Občina Radeče, Gledališko društvo Radeče, Moški pevski zbor Papirničar...

OBVESTILO: Odvoz odpadkov med prazniki

Komunala Radeče vse tiste, ki na območju občine Radeče koristite njihovo storitev odvoza gospodinjskih odpadkov po sistemu "od hiše do hiše", obveščajo, da se bo odvoz mešanih komunalnih odpadkov v...

V 32. leto delovanja izgnanci stopajo z Jožo Kožar na čelu

Preteklo soboto je radeška krajevna organizacija Društva izgnancev Slovenije 1941-1945 v jedilnici radeške osnovne šole izvedla občni zbor, na katerem so izvolili tudi novo vodstvo za prihodnji...

Z današnjim dnem nov vozni red

Danes je stopil v veljavo nov vozni red v notranjem in mednarodnem prometu, ki prinaša nekaj sprememb, vezanih na investicijska in vzdrževalna dela na javni železniški infrastrukturi. Informacija je...

Tudi v Vrhovem je Miklavž delil veselje in darila

Tradicija Miklavževanja v Vrhovem izhaja že iz časov pred drugo svetovno vojno, ko so se na predvečer godovnega dne sv. Nikolaj zbrali mladi in pomagali Miklavžu obiskati otroke v vasi. Miklavž se...

Prižgali luči na prazničnem drevesu

Tradicionalni prižig lučk, ki se v Radečah navadno zgodi na prvi decembrski dan, je bil letos zaradi slabe vremenske napovedi prestavljen za nekaj dni. Minuli ponedeljek so se v središču mesta...

Z rebalansom prerazporedili 706.494,49 evrov

Na torkovi 7. redni seji Občinskega sveta Občine Radeče je bil svetnikom predlagan rebalans Proračuna Občine Radeče za leto 2023. V ta namen so potrdili prerazporeditve proračunskih postavk, kar v...

Iz Zavrat ob reki Savi do Radeč prihodnje tri tedne samo peš

Letošnje obilno deževje in poletne poplave so sprožile marsikatere nevšečnosti tudi na cestni infrastrukturi. Na območju Radeč z okolico so spremembe, povezane z večjimi pošiljkami padavin in...

S 1.decembra prižig lučk prestavili na 4. december

S strani direktorice KTRC Radeče Maje Istenič je bilo v javnost posredovano obvestilo o PRESTAVITVI prireditve, ki se že vrsto let tradicionalno odvija na prvi decembrski dan. Ker se v petek obeta...

Poplave so vendarle prinesle nekaj dobrega: sanacijo dveh odsekov

Po tem, ko je občinski svetnik Zveze za napredek Radeč in radeškega območja (ZA-R) Zoran Čulk na junijski seji predlagal celovito ureditev ceste na območju Svibna in bil na račun visokega zneska...

Letošnji praznični iglavec v parku je - srebrna jelka!

Da se priprave na veseli december počasi začenjajo, so z, za marsikoga prezgodnjim reklamiranjem opozorili že trgovci, da gre zares pa v Radečah zaznamo, ko se skozi mesto počasi pripelje tovornjak...