Foto: Milorad Nunić

Hotemežko polje je najbolj rodovitno območje v naši občini, je v ponedeljkovi razpravi na temo avgustovskega neurja, izpostavila Urška Renko, se pa škoda niti ni popisovala nikjer drugje, razen pri tistih, ki so imeli v ozadju zavarovalno kritje, zato je izrazila skrb, ali gre s strani same Občine ali države sploh pričakovati kakšno pomoč.

"Sama navodila, kaj je zajeto v popis, daje Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje", je pojasnil Dalibor Crljenkovič z Občine Radeče, "in odločili so, da se popis izvede samo na stvareh in ne tudi na kmetijskih površinah, to pa predvsem zato, ker je škoda, ki nastane zaradi toče zavarovaljiva in ne dopuščajo možnosti dvojnega financiranja."

Je pa bila 7. septembra na obisku v občini Radeče zdaj že nekdanja ministrica Republike Slovenije za kmetijstvo dr. Aleksandra Pivec. Tedaj si je ogledala s škodo, ki je nastala tako na gozdnih površinah kot tudi kmetijskih zemljiščih; med slednjimi sta bili še posebej prizadeti kmetiji Povše z Močilnega in kmetija Sinkovič z Vrhovega. Pivčeva je sicer v prvem tednu po neurju še posebej pozivala tako lastnike gozdov in lastnike kmetijskih zemljišč kot tudi predstavnike Zavodov za gozdove, predstavnike Kmetijsko-gozdarskih zbornic in ostale deležnike, da se lotijo skupnega, usklajenega obvladovanja posledic neurja.

Tomaž Režun je na nedavni občinski seji povedal, da je ravno v času po neurju Vlada RS odobrila 450 000 evrov pomoči za občine, ki so tistega dne (30. avgusta) utrpele največjo škodo. 250 tisočakov je bilo že takoj namenjenih Občini Ormož po sklepu vlade (četrti dan po neurju na dopisni seji), ko se je seznanila z informacijo o lokalnih neurjih v Spodnjem Podravju. Vlada je tako odločila, da bo iz sredstev sklada proračunske rezerve pomagala pri nabavi najnujnejših sredstev prebivalcem prizadetih občin, in sicer v obliki paketov hrane in ozimnice preko humanitarnih organizacij Rdeči križ in Slovenska Karitas (preko vsake 125 tisoč evrov).

Tekom delovnega obiska Pivčeve pa je bilo obljubljeno, da se bo v okviru 200 000 evrov našel denar tudi za namen kritja stroškov pri odpravljanju posledic neurja v sevniški in v radeški občini. Na 85. dopisni seji so bile vse ostale občine raden tistih iz Spodnjega Podravja oz. natančneje Ormož z okolico (Cirkulane, Majšperk, Markovci, Podlehnik, Ptuj, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Videm, Zavrč in Žetale), preprosto spregledane, kljub temu, da so ravno tako utrpele nezanemarljivo veliko škodo. Kljub temu, da je dr. Aleksandra Pivec 9. septembra javno napovedala, da bo dan pozneje spregovorila ravno na temo avgustovskega neurja v Radečah in Sevnici, v sporočilu za javnost Vlade Republike Slovenije z 31. redne seje o tem ne duha ne sluha.

"Sem pa razočaran, da tega kasneje na vladi potem niti obravnavali niso in ni prav, da bi pomoč prejeli samo nekateri priviligirani ," še pravi radeški župan, ki si bo prizadeval (čeravno si želi in upa, da to ne bo potrebno in bo do dogovora prišlo) pritisniti na možne vzvode, da del že odobrenega in že obljubljenega denarja za ljudi pride v Radeče in tudi v sosednjo Sevnico.

Fotografije: Občina Radeče/zajem zaslona oddaje Utrinki iz Radeč

Preberite še več člankov - Aktualno

Sreda prinesla tri, četrtek pa eno okužbo

Po podatkih NIJZ-ja so med 2488 novimi primeri ob 7202 testiranjih (34,55% pozitivnih) v sredo v Posavju potrdili 36 novih primerov, od teh tri v občini Radeče, s čimer je število aktivno okuženih...

4 nove, 27 aktivnih - od vseh teh pa 9 v Loki

Po podatkih COVID-19 sledilnika so v torek opravili 7471 testov, potrjena okužba pa je bila pri 2605 posameznikih, kar obenem skozi delež pozitivnih testov 34,87 % govori, da je pozitiven že vsak...

Med 1499 slovenskimi okužbami dve radeški

Kakor kažejo podatki, je bilo v ponedeljek opravljenih 5756 testiranj, med katerimi je bilo pozitivnih na koronavirusno okužbo 1499 - od teh pa 36 v Posavju. Radeče imamo dva nova primera. Mnogi se...

Spodbudno: včeraj le ena okužba

Ob skupno 3682 odvzetih brisih jih je bilo na včerajšnjo nedeljo pozitivnih na koronavirus 1113, s čimer je delež testov, ki so se izkazali za pozitivne, 30,23 odstoten. Po nekaj dneh, ko so bile...

Številke visoke, v Radečah ostaja(j)mo močni in skrbni

Danes objavljeni podatki kažejo, da je bilo med 5776 opravljenimi sobotnimi testi potrjenih 1675 novih okužb. Hospitaliziranih je 508 bolnikov, šest oseb je umrlo (od tega pet v bolnišnicah) in...

Prešli na zimski čas (po uri)

V noči iz včeraj na danes se je zaključil poletni čas, ko smo uro ob 3h prestavili za eno uro nazaj in s tem prešli na zimski čas. Četudi je tudi znanstveno dokazano, da so ljudje v dneh okrog...

Kako se z okužbami držimo v Radečah?

V sredo, 21. oktobra, je bilo po 6215 testiranjih potrjenih 1663 okužb s koronavirusom; delež pozitivnih primerov je tako že 26,8 odstotka vseh brisov, dvotedenska pojavnost na 100 000 prebivalcev...

Dela ne zmanjka, vrstni red pa določa nujnost

Nekaj občanov se je obrnilo na Radeški utrip z vprašanjem, zakaj neki po skoraj dveh mesecih, odkar je Radeče prizadelo neurje z močnim vetrom in točo, razdejanje na in ob rolkarski stezi ostaja...

Potepa se kuža - ga pogrešate ali vam je znan?

Domačin je objavil fotografijo psa ter ob tem zapisal, da se "po Radečah potepa tale psiček" in hkrati zaprosil, naj slika zaokroži med ljudmi, da se najde lastnik ali vsaj podatek, komu bi utegnil...

Skokovit porast novih okužb

Med 5891 testi, ki so jih opravili včeraj, v torek, so bili za pozitivne izkazani 1503, kar krepko presega dosedanje dnevne poraste glede na dan poprej. Četrtina odvzetih brisov je pokazala nove...

3-urni električni mrk: Dobrava, Močilno, Pot na jez, del Titove

Elektro Ljubljana d.d., Distribucijska enota Trbovlje - Nadzorništvo Radeče obvešča odjemalce, da bo JUTRI, v sredo 21. oktobra od 8. do 11. ure zaradi del na distribucijskem omrežju in napravah...

Včeraj ena okužba, aktivnih sedaj 15

Za včeraj so potrdili 794 novih okužb s koronavirusom. Med skupno 4326 opravljenimi testiranji tekom ponedeljka, 19. oktobra, je bil v Radečah potrjen en bris kot pozitiven, s čimer je trenutno...

Sobota, 17.10. - 1; nedelja, 18.10. - 2

Med sobotnimi 3765 testi na okužbo s koronavirusom se jih je 726 izkazalo za pozitivnih, med temi je bilo v Posavju skupno 39 novih primerov in na območju radeške občine le en, s čimer je bilo...

Znova STOP igri, rekreaciji in športu na javni infrastrukturi

Občina Radeče in Štab civilne zaščite Občine Radeče sta zaradi povečane stopnje tveganja prenosa koronavirusa in splošnega izrednega poslabšanja epidemiološke situacije od petka dalje začasno...

Štiri nove okužbe, aktivnih sedaj 14

V posavski regiji je bilo po podatkih, ki so bili objavljeni danes blizu poldneva, včeraj zabeleženih 45 novih primerov okužbe s koronavirusom - v bero radeških so bile dodane štiri novopotrjene....

Okužbe rastejo, sestal se je štab

Z ozirom na to, da številke, ki jih dnevno sporoča NIJZ in Sledilnik Covid-19, le rastejo in govorijo o vse bolj razširjenem koronavirusu po območju celotne Slovenije (včerajšnjih 5196 brisov je...

Si radeški kmetje lahko obetajo kakšno pomoč po neurju?

Hotemežko polje je najbolj rodovitno območje v naši občini, je v ponedeljkovi razpravi na temo avgustovskega neurja, izpostavila Urška Renko , se pa škoda niti ni popisovala nikjer drugje, razen pri...

Sreda brez okužbe, aktivnih ostaja devet

14. oktobra (v sredo) je bilo v Sloveniji opravljenih 5287 testov na koronavirus, med njimi je bilo 745 pozitivnih (t.j. 14, 09 odstotka), a med tridesetimi novimi okužbami v posavski regiji tokrat...