V letošnjem in v prihodnjem letu bodo na Bazenu Radeče potekala določena dela, preko katerih bo podoba tega arhitekturnega posebneža med kopališči na prostem v slovenskem merilu, postala drugačna osvežena. Potrjen je namreč projekt "Preureditev vstopne stavbe kopališča Radeče v Paviljon papirne umetnosti, " s katerim želi investitor, to je Občina Radeče, izboljšati funkcionalnost, varnost in kakovost objekta javne turistične infrastrukture, kar naj bi pripomoglo tudi k dvigu kakovosti storitev in doživetij turistov v našem okolju.
Kot je navedeno v gradivu, ki je bilo predstavljeno na ponovoletnem srečanju posavskih županov s predstavniki sedme sile pred tednom dni gostitelja Občine Brežice, se projekt nahaja tik pred pričetkom izvajanja.
Projekt "Preureditev vstopne stavbe kopališča Radeče v Paviljon papirne umetnosti" je sicer sofinanciran prek Javnega razpisa za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.
Vrednost projekta je ocenjena na dobrih 614 tisoč evrov (z vključenim DDV), nekaj več kot polovico od tega pa bo prispevalo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, torej v višini 350 tisoč evrov.
Spodaj prenovljeni kopališki, zgoraj večnamenski in razstavni prostor
Poseg bo usmerjen v generalno obnovo vstopne kopališke stavbe bazena na Njivicah, ki bo z izvedbo projekta pridobila prenovljene notranje kopališke prostore v spodnjem, pritličnem delu kopališke stavbe, v zgornjem, nadstropnem delu, pa bo predimenzioniran družabni prostor s skladiščnimi prostori preurejen v dva dela – v zahodnem delu bo urejen večnamenski prostor, v vzhodnem pa razstavni prostor.
Preurejen bo tudi severni del nadstropja, kjer se bodo nahajali kuhinja, sanitarije, tehnični prostor in vhod za gibalno ovirane obiskovalce.
V dokumentu identifikacije investicijskega projekta za opisano prenovo, katerega je pripravil višji svetovalec za projektno delo in investicije na Občini Radeče mag. Matjaž Šušteršič, je zapisano, da posegi v bazenski kompleks, katerega letnica izgradnje sega v čas med letoma 1955-1956, med drugim zajemajo tudi
"tehnično prenovo, preko katere bodo sanirani in zaščiteni vsi dotrajani elementi objekta - predvidena je sanacija strehe in armirano-betonskih objektov, izvedba hidroizolacije zalednih sten, prenova drenaže, zamenjava stavbnega pohištva, strojnih in elektro-instalacij ter zamenjava talnih oblog," je našteto v gradivu.
Kako bo z obiskom Bazena Radeče tekom del?
Gradbena dela bodo izvajana v letih 2024 in 2025, natančneje so glede na časovnico predvidena od jeseni 2024 do maja 2025.
"Popularni zunanji bazen bo v času pridobivanja nove podobe vstopne kopališke stavbe v poletnih mesecih kot običajno nemoteno na voljo obiskovalcem od blizu in daleč, ki cenijo ta naš arhitekturni biser in njegovo umeščenost v neokrnjeno naravno okolje," je dejal župan Občine Radeče Tomaž Režun.
Projekt "Paviljon papirne umetnosti" imena, kakršnega ima, nikakor ne nosi po naključju, saj je bil Bazen Radeče prvotno zgrajen kot požarni bazen (zalogovnik vode) za morebiten primer gašenja za bližnjo tovarno papirja, in tudi zgrajen je bil "udarniško" - marsikdo pove, kako je oče ali ded, sicer zaposlen v Papirnici Radeče vložil številne delovne ure za namen izgradnje kopališkega kompleksa.
In ker je torej tudi bazen zelo tesno povezan z bližnjo papirnico, se je porodila ideja, da se hkrati z obnovo uvede tudi neke začetke dokumentiranja te prepoznavne obrti, ki že skoraj tri stoletja kroji gospodarstvo v dolini Sopote.
"Ideje o tem, da bo v Radečah muzej papirništva niso nove in so tudi glede na spoštljivo dolgo trajajočo tradicijo papirništva smiselne, seveda pa na radeškem bazenu ne moremo govoriti, da bo nastal kak mini muzej, vsekakor pa, bom rekel, bomo pripravili neke zametke, kjer bo na voljo prostor, znotraj katerega bodo lahko papirničarji lahko predstavili svojo dejavnost, posebnosti in podobno," je povezavo med imenom projekta in papirniško tradicijo radeškega območja opisal župan Občine Radeče Tomaž Režun, ki je poklicno močno povezan s podjetjem Radeče Papir Nova kot eden izmed direktorjev.