Po tem, ko je že kazalo, da bo v stari hiši na vznožju šolskega griča zavela nova energija z vzpostavitvijo radeškega mladinskega centra v Simončičevi hiši, je zdaj dokončno jasno, da je priložnost odnesla statična nestabilnost omenjene nekdaj stanovanjske hiše. Ker prenova objekta ni mogoča in torej alternative ni na vidiku, je usoda Simončičeve hiše nesporna - porušitev.
Operacija, ki je bila v povezavi s Simončičevo hišo, prijavljena, je nosila naziv Središče za krepitev podjetniških kompetenc mladih (akronim: POJNT), v okviru le-te pa bi bila finančno najbolj vpeta Občina Radeče s 102 tisočakoma ter KTRC Radeče s skoraj 23 tisočaki evrov, v manjših približno enakih deležih (v povprečju 8.400 EUR) pa še KŠTM Sevnica, Mladinski center Sevnica in ZPTM Brežice).
Skupna prijavljena vrednost operacije je znašala 218 tisoč evrov, kar 150 tisoč evrov pa je bilo načrtovanih s sofinancerskega vidika. Toda teh 150 tisočakov evropskega denarja žal ne bo izkoriščenih v prid radeške občine in njenih planov v povezavi z mladimi.
Vlagateljica (Občina Radeče) aprila odstopila od prijavljenega projekta
Vodilni partner LAS Posavje, RRA Posavje, je bil namreč s strani prijavitelja projekta »POJNT«, t. j. Občina Radeče, 14. aprila 2023 uradno seznanjen o odstopu od pogodbe o sofinanciranju operacije. "Odstop od pogodbe za LAS Posavje pomeni, da v programskem obdobju 2014-2020 iz sklada ESRR ne bo počrpanih 150.000,00 EUR sredstev, saj je končni rok za oddajo vlog projektov na organ upravljanja potekel konec avgusta 2022 in novega projekta ni več možno predložiti," so pojasnili na RRA Posavje.
Kaj pa bi bilo, če stanje statike ne bi ustavilo projekta?
Stanovanjska hiša na naslovu Ulica Milana Majcna 12, znana tudi kot Simončičeva hiša, je že več desetletij dolgo prazna in postopno propada. "Potem ko je z letom 2017 prešla v last Občine Radeče, smo na Občini Radeče večkrat neuspešno poskušali pridobiti sofinancerska sredstva za njeno obnovo. V lanskem letu nam je to končno uspelo, a so se na objektu že pred tem po enem od potresov pojavile večje razpoke."
Sicer je bilo načrtovano, da bo v Simončičevi hiši - v prenovljenem objektu - muzikalnica, t.i. "Activity-room" ali v prevodu soba za aktivnosti, t.i. "Chillax-room" ali v prevodu soba za sprostitev, pa tudi manjša kuhinja in sanitarije. Podrobneje o tem je Radeški utrip že poročal - PREBERI TUKAJ.
Skratka, ureditev hiše in njene okolice bi z vso pripadajočo opremo in vsebinami, umeščenimi med zidove Simončičeve hiše, pomagala omogočati nemoteno mladinsko delo ter izvajanje različnih aktivnosti, ki bi bile namenjene predvsem karierni orientaciji, prehodu na trg dela, pridobivanju neformalnih kompetenc, mreženju, usvajanju podjetniških znanj in spretnosti ter potrebne motivacije in samozavesti.
Na osnovi projektantskih pregledov smo s projektom vseeno nadaljevali, pred pričetkom izvajanja obnovitvenih del letos spomladi pa je bil opravljen še statični pregled objekta, tekom katerega je statik podal negativno mnenje – v zimskem času so se razpoke precej povečale, statik je objekt ocenil kot statično nestabilen," so stanje, povezano s Simončičevo hišo opisali na Občini Radeče.
In dodali, da "ker projekt v zastavljenem obsegu del ne bi odpravil statične nestabilnosti, je bil zaustavljen, " in četudi so zastavljeni načrti splavali po vodi, je vendarle po intenzivnih pogovorih s partnerji in pristojnim ministrstvom kot sofinancerjem odstop Občine Radeče od projekta olajšalo dejstvo, da sofinancerska sredstva še niso bila črpana. Zapisano drugače: Za to namenjen evropski denar še ni bil nakazan in ga tako tudi ne bo potrebno vračati.
Za komentar je bil naprošen tudi kar sam župan Občine Radeče.
Tomaž Režun je na to temo dejal: "Projekt POJNT je bil vsebinsko odlično zastavljen, z njegovo izvedbo pa bi sanirali tudi Simončičevo hišo, zato mi je res žal, da se je končalo, tako kot se je, Glede na vse skupaj pa je bila odločitev o odstopi od projekta zagotovo pravilna.
Delo na Občini gre tako normalno naprej, v izvajanju imamo več velikih projektov, lepo število odmevnih projektov pa je tudi v pripravi.
Dela nam torej na bo zmanjkalo."
"Alternativ (glede Simončičeve hiše - prenove in umestitve vsebin vanjo, op.p.) sedaj praktično ni več, objekt bo porušen, ko bodo za to izpolnjeni vsi pogoji oz. pridobljena vsa soglasja," je še dodal mag. Matjaž Šušteršič z Občine Radeče.
V obzir z vidika pogojev je namreč potrebno vzeti tudi dejstvo, da je Simončičeva hiša zaščitena kot kulturna dediščina.