Pretekli torek je v Domu kulture Radeče v zgodnjem popoldnevu potekala že tradicionalna prireditev Zdravstvenega doma Radeče, na kateri prepletejo razglasitev ambasador-ja/-ke srčnosti, podelitev zahval ali nagrad in običajno tudi sami prejmejo katero izmed laskavih priznanj/certifikatov. Tudi letos je bilo tako. Da je bilo vse skupaj še bolj slavnostno, pa je poskrbelo dejstvo, da se je dogodka udeležila ministrica Republike Slovenije za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel.
Druženje zaposlenih, uporabnikov (pacientov) in občanov se je začelo s predstavitvijo pomembne pridobitve ne le v radeškem zdravstvenem prostoru, pač pa kar v slovenskem. 7-članska uredniška ekipa je namreč zasnovala publikacijo, kateri so nadeli ime Vodnik za aktivne paciente, v njej pa zbrali številne napotke, kako ravnati v posameznih situacijah, da je zdravstvena obravnava karseda zadovoljiva za vse vključene.
Kako je vodnik nastajal in komu vse se gre zahvaliti, da so ga tako dobro sprejeli, je v samem uvodu predstavila članica uredniškega odbora in pomočnica direktorja ZD Radeče Tanja Udovč.
Poudarila je, da gre za dobrodošlo publikacijo z vidika zagotavljanja informacij, povečanja zdravstvene pismenosti, usmerjanja pacientov v njihovem procesu zdravljenja, povečanju varnosti pacientov, spodbujanju zdravega načina življenja, krepitve zaupanja v zdravstveni sistem ter za podporo družinam in njihovim svojcem. V uredniškem odboru so bili sicer še Franci Čeč, Biljana Kesić, Tamara Lešek, Martina Drolc, Natalija Klanšek in Vesna Bregar.
Tudi gostja dr. Valentina Prevolnik Rupel je izid Vodnika za aktivne paciente pohvalila, rekoč: "Zdravstveni sistem nas spremlja od rojstva pa do zadnjih trenutkov našega življenja, pri tem pa se srečujemo z izzivi in tudi s stresom - tudi zato, ker ne poznamo naših pravic, naših dolžnosti v sistemu zdravstva, zato je pomembno, da se kot pacienti aktivno vključimo v proces zdravstvene obravnave. Na enem mestu, v taki mali, luštni knjižici, ponuja ključne informacije in nasvete, ki pacientom omogočajo boljšo pripravo na zdravstveno obravnavo, pacienti pa s pomočjo le-te lažje izrazijo, kaj potrebujejo in kaj pričakujejo."
Preden je zbrane na prireditvi nagovorila, pa je ministrico vodstvo ZD Radeče in vodstvo radeške občinske uprave sprejelo v sejni sobi radeškega zdravstvenega doma.
Nato je prisostvovala pri prerezu otvoritvenega traku ob novi pridobitvi v zdravstvenem domu, prenovljeni zobozdravstveni ambulanti za otroke in mladostnike. Ogledala si je tudi pred dvema letoma prenovljen laboratorij, v družbi aktualne prejemnice priznanja "Ambasador srčnosti."
Dogodek je ob moderiranju D. Jazbec z glasbo obogatil sekstet Orkestra Slovenske vojske, s humorno točko pa nekdanji smučarski skakalec Cene Prevc.
ZD Radeče je prejel certifikat ISO 9001:2015 za sisteme vodenja kakovosti, ki potrjuje, da organizacija izpolnjuje vse zahteve mednarodnega standarda za vodenje kakovosti.
Pomočnik direktorja Slovenskega instituta za kakovost in meroslovje Jože Novak je certifikat podelil koordinatorki za pridobitev certifikata v ZD Radeče Renati Omahen in direktorju ZD Radeče Franciju Čeču, ob tem pa dejal, da s prejemom te listine ZD Radeče izkazuje, da "se razvija, izvaja in predvsem nenehno izboljšuje svoje celotno delovanje v korist pacientov."
Za pomoč v finančni oz. materialni obliki pri projekti v zadnjem obdobju so bili kot donatorji izpostavljena podjetja Stiropack (Radeče), Rafael (Sevnica) in SunContract (Ljubljana), katerih predstavniki so prevzeli zahvalne listine s strani ZD Radeče.
Svet uporabnikov ZD Radeče, kateremu predseduje Vesna Bregar, je podelil zahvali zdravniku denatalne medicine Vladanu Tričkoviću za njegovo predano dolgoletno delo in zdravnici pediatriji Ksenji Kozorog, ki omogočila ponovno vzpostavitev otroške ambulante v Radečah.
Osrednji del prireditve je predstavljala razglasitev Ambasadorke srčnosti 2024, ta naziv je prejela inženirka laboratorijske biomedicine Melita Patačič Malus, ki predstavlja sinonim diagnostičnemu laboratoriju v Radečah.
Kot je bilo moč razbrati iz obrazložitve ob prejemu priznanja, velja Melita Patačič Malus za pionirko uvajanja tehnoloških novosti v ZD Radeče in implementiranja naprednih rešitev v domačem laboratoriju v ZD Radeče.
Ena njenih najbolj izstopajočih pobud je pridobitev mednarodnega certifikata Great place to work, ki ga je ZD Radeče prejel kot prva organizacija v Sloveniji. Predanost delu v diagnostičnem laboratoriju je bilo zaznati preko stavka "Melita vsak dan vstane ob 4h zjutraj, da pride v ZD Radeče ob 6h in pripravi vse potrebno, da že daleč pred pričetkom uradnega delovnega časa, začne z delom."
Ob prejemu je peta radeška ambasadorka srčnosti zapovrstjo povedala, da si šteje prejem naziva v veliko čast in da je ganjena ter da verjame v moč timskega dela, ki ga vidi kot recept za doseganje še višjih rezultatov.
Do sedaj so priznanje "Ambasador srčnosti" prejeli zdravnik Zvonko Rugole (2020), zdravnica Cvetka Skušek Fakin in prostovoljka Vesna Bregar (2022) ter župan Tomaž Režun (2023).