V prostorih domače knjižnice v središču mesta Radeče je na ogled razstava z naslovom Preplet časa - z vsebino naravnost času primerno, saj je velikonočno obarvana. S prispevanimi razstavnimi eksponati zgodovinskega vidika in po drugi strani ustvarjalnega sodobnega sta jih na ogled postavila Milan Gorišek in Marjeta Brilej, pri postavitvi pa je na pomoč priskočila uslužbenka knjižnice Tjaša Mladovan.
Praznovanje velike noči je s krščanstvom prišlo v Evropo in ob božiču postalo glavni ljudski praznik. Na zahodu je naletelo na vrsto zapletenih poganskih mitov, šeg, obredov in verovanj, povezanih s praznovanjem pomladi.
Vemo, da se s pomladjo začne obdobje mladega leta, da je staro odmrlo in se začenja nov življenjski ciklus. Zato so skoraj vsa stara ljudstva praznovala novo leto ob spomladanskem enakonočju, 20. marca.
Ob priložnostno izdani zgibanki, v kateri so zapisane zgornje vrstice, so opisani tudi najpogostejši motivi velikonočnega časa ter kaj simbolizirajo.
Najstarejša razstavljena razglednica je iz začetka 30-ih let 20. stoletja, iz nabora razglednic (vseh v njegovi lasti je kar okrog 350), ki jih je posodil za namen razstave Milan Gorišek, pa je Marjeta Brilej naredila izbor, umeščen na razstavne panoje.
Tako lahko posebej občudujemo motive znanega slovenskega slikarja Maksima Gasparija, otroci se še najbolj razveselijo pogleda na razglednice, na katerih prevladujejo zajčki in piščančki, del razstavnih razglednic so samo pirhi, na delu pa so predstavljeni motivi krščanskega naboja, s podobo vstalega Jezusa.
Razstava Preplet časa bo na ogled do naslednje nedelje, do 7. aprila, v času odprtosti knjižnice.
Vir in foto: arhiv Knjižnice Laško - enote Radeče