Prevzgojni dom Radeče je s priložnostnim programom v začetku decembra obeležil 70-letnico svojega delovanja. Prireditev v počastitev okroglega jubileja je potekala 7. decembra v telovadnici tamkajšnje ustanove, med drugim pa so se je udeležili ministrica za pravosodje dr. Dominika Švarc Pipan, generalni direktor Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij mag. Bojan Majcen, ki je na mesto direktorice Prevzgojnega doma Radeče pred približno letom dni imenoval Viktorijo Erpič (nadomestila je dotedanjo direktorico Jerico Lipec), župan Občine Radeče Tomaž Režun ter predstavniki organizacij, s katerim edina ustanova za prestajanje ukrepa prevzgoje za mladoletnike v Sloveniji sodeluje.
Zaposleni in mladoletniki – teh je v PD Radeče trenutno 12 – so pripravili program, skozi katerega so prikazali povezovanje mladoletnikov, institucije s prebivalstvom radeške občine in nekatere posamezne zgodbe, ki so nastale skozi čas. Do druge svetovne vojne in nato po letu 2008 je objekt v, katerem deluje PD Radeče, v lasti reda Družbe hčera krščanske ljubezni svetega Vincencija Pavelskega, mladoletniki kot tudi zaposleni pa dneve preživljajo v graščini.
Pregled razvoja in kako so se menjali lastniki graščine
Prevzgojni dom je 13. decembra 1951 ustanovilo takratno ministrstvo za notranje zadeve, leto 1968 pa je s spremembo zakona o izvrševanju kazenskih sankcij prevzgojni dom prešel pod takratno ministrstvo za pravosodje. In januarja 1952 je bil zavod uradno odprt ter predan svojemu namenu kot Vzgojno-poboljševalni dom Radeče (domačini še danes ustanovo ter območje okrog nje imenujejo po navedeni kratici – VPD).
Formirali so obrtne delavnice kot del prevzgoje, kot tudi vzpostavili osnovnošolsko izobraževanje in omogočili mladoletnikom učenje za različne poklice, leta 1956 pa so bile z izgradnjo plavalnega bazena in telovadnice omogočene dodatne možnosti za rekreacijo.
Obiskovalci prireditve so si pred prihodom v prostor dogajanja ogledali tudi maketo(delo enega izmed mladoletnikov in njegovega mentorja) , ki prikazuje, kakšno podobo je imel prevzgojni dom v nekdanjih časih.
Zgodovina stavbe sega v 16. stoletje, v drugi polovici leta 1535 jo je začel graditi Žiga Višnjegorski in je znana pod imenom Graščina Novi Dvor, tudi Marijin Dvor. V času pred drugo svetovno vojno je posest prešla v roke usmiljenih sester reda sv. Vincencija, ki so v stavbi uredile ženski samostan, med vojno je bila v stavbi nemška protiletalska baza, po 2. svetovni vojni je bila v graščini nekaj časa uprava Zasavskih premogovnikov, zadnjih sedem desetletij pa je v njej urejen prevzgojni dom za mladoletnike.
Govornici: pravosodna ministrica in direktorica zavoda, župan izročil
Slavnostni nagovor je zbranim namenila ministrica dr. Dominika Švarc Pipan, ki je Radeče, natančneje Hotemež, kot funkcionarka aktualne vlade prvič obiskala zavod julija letos. »Vesela bom, če me, ko me srečate, pocukate za rokav in poveste »Zmogel sem, zmogla sem,« je dejala ob navedbi, da je konec novembra v Ljubljani doživela enega lepših trenutkov svoje službe v letošnjem letu, ustavil jo je namreč eden izmed tistih, ki so bili še poleti v zavodu in ji ponosno povedal, da upošteva njen nasvet, se izobražuje in se trudi biti na pravi poti.
Predstavila je del zgodbe človeka, ki je znan kot uspešen radijski in televizijski novinar in voditelj, bil pa je leta 1955 kot 18-letnik med drugim nameščen prav v PD Radeče - to je bil Tomaž Trček - ter tako ponazorila, da je mogoče ne le razviti se v močno osebnost s pravimi vrednotami, pač pa tudi uspeti in da je pred vsakim lahko še zelo svetla prihodnost.
Zbranim je pravosodna ministrica še povedala, da je prva stvar, ki jo je umestila na steno pisarne, ko je nastopila mandat, umetniška deska z vijoličnim srčkom spredaj in posvetilom zadaj – darilo iz PD Radeče.
Župan Občine Radeče Tomaž Režun je ob pozdravu gostov in navzočih na prireditvi ter nekaj spodbudnih besedah in čestitkah izročil domoznansko pomembno knjigo "Plemiška družina Gutmansthal-Benvenuti in Radeče" avtorjev Andreje Tomažin, Milana Goriška, Mira Berglja in Mirana Prnaverja.
Nadalje je direktorica PD Radeče Viktorija Erpič v nagovoru razkrila, da je bila graščina tekom delovanja ustanove začasen dom kar 2797-im mladoletnikom in mladoletnicam, nekoč zaradi osirotelosti in vzgojne zanemarjenosti, sedaj pa na podlagi sodnih odločb, da bi prišli na pravo pot.
»Zavod opravlja pomembno poslanstvo: mladim, ki so nekje na razpotju stopili na napačno, družbeno nesprejemljivo pot, pomaga najti pravo pot in jih poučiti, kako na naslednjem križišču izbrati pravo smer in na njej vztrajati,« je misli nizala direktorica PD Radeče, ki to delo opravlja slabo leto dni in ki sicer prihaja iz sevniške občine.
V programu so nastopili učenci in učenke Glasbene šole Laško-Radeče, edino dekle, ki trenutno biva v Prevzgojnem domu Radeče ter dve strokovni delavki (izmed skupno 45 zaposlenih v zavodu), kot tudi trije danes možje, ki so nekoč kot mladoletniki prestopili prag zakona, danes pa so ponosni, da jim je uspelo obdržati se na pravi poti.
Posebej navdihujoča je bila zgodba Ensafa Dediča, ki tedaj, ko je bil v PD Radeče, ni izkoristil možnosti, da bi dokončal osnovnošolsko izobraževanje in je tako moral 7., 8. in 9. razred opraviti malce pred svojim 30. letom. »Bil je čas, ko sem ogrožal svoje življenje in življenja svojih bližnjih, zdaj pa pomagam življenja reševati, » je ponosen nad lastnim napredkom povedal Dedič, ki je zaposlen na Urgentnem centru v Celju in se namerava izobraževati v zdravstveni smeri.
Dva nekdanja mladoletnika sta v pripravila hip-hop glasbeno točko ter z njo v rime ujela občutja in dogajanja nekoč, ter pogleda na tedanji čas z današnje perspektive.
Praznovanju 70-letnice je piko na i dala še rojstnodnevna torta, v zavodu pa so izdali tudi posebno praznično izdajo njihovega glasila Grajske novice.