Pisalo se je leto 2002 in bil je 12. september, ko je Knjižnica Radeče začela delovati v prostorih, v katerih je danes. In natanko 20 let pozneje, tudi 12. septembra, torej minuli ponedeljek, so se v Knjižnici Laško, kamor radeška enota spada, skozi jubilejno prireditev spomnili prehojene poti v zadnjih dveh desetletjih.
"Sončni vzhod prebuja naravo, branje knjig razsvetljuje glavo", je med drugim odmevalo med stenami, ki jih obdaja ploščad v središču mesta, nedaleč od vhoda v Knjižnico Radeče.
Recitatorji Gledališke skupine Junaki, ki delujejo znotraj Prosvetnega društva Vrhovo, so ob obletnici izbrali nekaj pomenljivih misli na temo branja in knjig in spodbudili k razmišljanju, kako pomembno branje pravzaprav je.
Kot je razkrila knjižničarka (ki se ob koncu tega leta odpravlja v zaslužen pokoj) Veronika Drašček, so se pred dvajsetimi leti zbrali na istem mestu in se veselili lepo opremljenih prostorov, same velikosti knjižnice in novih računalniških kotičkov, ki so že nakazovali neko novo, z digitalizacijo zaznamovano obdobje, ki je počasi, postopoma zajelo družbo. Ob preselitvi v nove prostore je Knjižnica Radeče prešla tudi na računalniško izposojo knjig, ki jim je delo znatno olajšalo in doprineslo k večji preglednosti knjižne zaloge. Spomine na tisti veseli dan je Veronika Drašček nadaljevala z navedbo, da so septembra 2002 imeli goste z Ministrstva Republike Slovenije za kulturo, ki so ugotovili, da so prostori v Radečah podobni ljubljanskemu NUK-u (Narodni univerzitetni knjižnici).
Medtem, ko je enota Knjižnice Radeče napolnila 20 let na sedanji lokaciji, se je zamenjalo nekaj županov v obeh občinah, laški in radeški, upokojila se je tudi dotedanja direktorica Metka Kovačič in zamenjal jo je zdajšnji direktor Matej Jazbinšek. Kaj se je v 20 letih še spremenilo? Knjižničarka Veronika, ki je vodila rdečo nit prireditve, je hudomušno opomnila, da smo se vsi za 20 let postarali, pa tudi da marsikaterega zvestega bralca ni več, a da so se po drugi strani med knjižnimi policami začeli gibati novi. "Veseli nas, da veste, kako pomembno je branje za krepitev besednega zaklada, za dopolnjevanje znanja in za lajšanje komunikacij med nami," je nizala misli rekoč še: "Knjižnica je prostor, kjer se srečujemo po svoji dobri volji, da zadovoljimo trenutne želje po branju, spoznavanju česa novega, učenju, druženju."
Kje je domovala Knjižnica Radeče pred 12. septembrom 2002? V Domu kulture Radeče, kje imajo danes prostore različna društva, so se pred dvajset in več leti stiskale številne knjige, za katere kakopak ni bilo dovolj prostora, prav tako je tudi izbiranje gradiva potekalo v utesnjenem vzdušju; prireditve so pripravljali v galerijskem delu stavbe (kjer so kasneje potekala usposabljanja Podjetno v svet podjetništva in je imel prostor za delovanje Pojnt, središče za mlade). Nemalo uslužbenk in tudi občanov se še spominja, kako je potekala selitev - polne police so odpeli od nosilne konstrukcije in police, s knjigami vred prenašali preko ceste v današnjo Knjižnico Radeče.
![]()
Pogled v številke: poleg 782 tisoč izposoj še 132 prireditev, 53 razstav in 933 dogodkov za otroke
Po zadnjih podatkih iz leta 2021 ima Knjižnica Radeče 26.168 enot gradiva, od katerega je večina (24.615) knjižnega. Zajeli so statistične podatke od 12. 9. 2002 pa do 30. 6. 2022 - v tem času so si bralci izposodili 781.990 knjižnih enot, v teh dveh desetletjih se je zvrstilo 132 prireditev za odrasle (potopisi, predstavitve knjig, strokovna predavanja, srečanja z umetniki) in obiskalo jih je 7.151 ljudi.
Imeli so tudi 53 različnih razstav za odrasle, za otroke in mladino pa so pripravili 933 dogodkov, kot so denimo pravljične urice, ki jih je skupaj obiskalo 21.989 otrok. Za nemalo dogodkov so z roko v roki poskrbeli ob tesnem sodelovanju z domačimi društvi.
Zaposleni v Knjižnici Radeče sta Veronika Drašček in Tjaša Mladovan.
Župan Režun: "Vse kar je e-, je danes popularno, toda knjige iz papirja ne more nič nadomestiti"
Ob praznovanju 20-letnice delovanja radeške knjižnice v zdajšnjih prostorih sta se v županu Občine Radeče Tomažu Režunu, kot je dejal v svojem nagovoru, vzbudila dva poudarka: prvi je ta, da je prenovljena ploščad, na kateri je dogodek potekal, funkcionalna in je pomembna, drugi pa je v tem, da tudi, ko se odvijajo dogodki in prireditve v (so)organizaciji Knjižnice Radeče, le-ta tudi tekom vzporednega dogajanja normalno deluje, izposoja in vračilo potekata, občani so zadovoljni. "Res lepo poskrbite za naše ljudi in temu velja izreči velik, velik hvala."
Priznal je, da ga je tudi sam direktor Jazbinšek že pobaral, da bi bilo dobro povečati prostore, ob čemer je prvi mož Knjižnice Laško malce namigoval na prostor, ki je sosednji od knjižnice, in ob tem je Režun dejal, da bodo našli, ne posluh, katerega Občina Radeče kot soustanoviteljica že ima, pač pa sredstva, s katerimi bi poskrbeli za napredek. Poudaril je, kako zelo je marsikaj postalo elektronsko, od e-knjig naprej, in da so tudi knjigo že hoteli počasi dati na stran, prav tako papirnat denar nadomestiti s plastičnim. "Toda knjige, izdelane iz papirja, se ne dajo nadomestiti. Če pa bi kdo o nasprotnem želel prepričati nas, v Radečah, ki živimo v dolini, kjer obstaja tako dolgoletna tradicija papirništva, ...." - nadaljevanje misli najbrž ni potrebno. Nagovor je zaključil z zahvalo vsem, ki skrbijo, da hram knjig v radeški občini nemoteno funkcionira in se v duhu povezave z organizatorjem prireditve pohvalil, da mu je na letošnjem dopustu uspelo prebrati tri knjige, kar je po njegovih besedah zanj veliko.
Spremljajoč program sta poleg Gledališke skupine Junaki obogatili še glasbeni gostji, domačinka Tanja Sonc in Gea Pantner Volfand ter Trobilni kvintet Slovenskih železnic pod vodstvom Francija Lipovška.
Tudi direktor Jazbinšek ponosen in optimističen
Slavnostni govornik na dogodku je bil direktor Knjižnice Laško Matej Jazbinšek, ki je poudaril, da je Knjižnica Radeče kot enota Knjižnice Laško splošna knjižnica in je kot takšna namenjena vsem občanom. Dodal je tudi, da ga veseli, da Knjižnica Radeče opravlja svoje poslanstvo na takšni lokaciji - v središču mesta, blizu šole in vrtca, blizu kulturnega doma, blizu občinske stavbe in drugih ustanov, in seveda izrazil zadovoljstvo, da je z letošnjim letom vhod v knjižnico omogočen z urejene, prenovljene ploščadi ter se nadejal, da je to napoved nadaljnjega razvoja tega območja.
Tudi sam se je vrnil v leto 2002 in radeško knjižnico označil za "radeški NUK", s katerim sta Knjižnica Laško in občani, uporabniki z območja občine Radeče pridobili funkcionalne prostore, ki so vplivali na kvaliteto in rast knjižnične dejavnosti.