Foto: osebni arhiv G.Martinška

Z Gašperjem Martinškom se srečava v tednu po 28. ljubljanskem maratonu, na katerem je nastopil prvič, skupno pa je bil to njegov tretji maraton. In če ste morda mislili, da je rekreativec tekač že vse življenje povezan s tekom na dolge proge v tekmovalnem smislu, ste se pošteno zmotili. Še bolj debelo boste pogledali, ko vam razkrijem, da je Gašper resno začel s tekom v strukturiranem smislu v lanskem letu. In čeravno so za njim "šele" trije maratoni, se v začetku novembra podaja na svojega četrtega - znova v Francijo.

Teči je začel v študentskih letih, ko je ob nezdravem prehranjevanju pridobil kak dodaten kilogram, in da se je otresel odvečnega, kar se ga je prijelo, so z nekaj prijatelji rekreativno tekli ob Lentu ob Dravi.

Gašper, ki je doštudiral angleščino in geografijo, pa je lani "zagrabil resno", kar se teka tiče. "Zadal sem si neke ciljno naravnane in strukturirane treninge," pripoveduje ob tem, ko pojasni, na kakšen način se je pravzaprav kot začetnik tekač uspel udeležiti maratona v Parizu, ki je potekal za rekreativce vzporedno z letošnjimi olimpijskimi igrami.

IZ SLOVENIJE 9 TEKAČEV, MED NJIMI GAŠPER

"Za posebno aplikacijo mi je povedal poslovni partner iz Francije, snel sem jo in se lotil tekaških izzivov. Teh je bilo skupno nekaj manj kot deset (7 ali 8) in za vsakega uspešno opravljenega so organizatorji podelili 200 štartnin za Marathon Pour Tous (maraton za vse)," opiše 39-letnik iz Prapretna pri Vrhovem in poudari, da pravzaprav to ni bil maraton za vse, saj se ga ni mogel udeležiti kar kdorkoli, pač pa je bilo potrebno vstopnico za nastop na tem športnem dogodku prigarati in imeti tudi kanček športne sreče.

V sklopu vseh tekaških izzivov je sicer sodelovalo med 50. in 60.000 tekačev in tekačic iz celotnega sveta, toda na maratonski tekaški preizkušnji v dolžini 42 kilometrov jih je teklo natanko 20.024 - (za zanimivost - razmerje moški:ženske je bilo natanko 50:50, torej 10.012 moških in 10.012 žensk) med zgolj devetimi predstavniki države Slovenije je bil tudi Gašper Martinšek.

"Bili smo štirje moški in pet žensk," pripoveduje ob navedbi, da so bili slovenski tekači na Marathon Pour Tous pred samo preizkušnjo v Parizu neformalno povezani preko digitalnih komunikacijskih kanalov.

ELITA VS. AMATERJI

Za nekoga, ki se uvršča med rekreativca v smislu, da ob popoldnevih ali večerih nekajkrat tedensko teče za boljše počutje in boljšo kondicijo, v isti luči pa se rekreativca, ki je zmožen preteči 42 kilometrov, imenuje amater, je vse skupaj slišati neverjetno. A tako so bile izvedene tudi primerjave - elita vs. amaterji. Oboji pa so tekli po isti trasi. "Zjutraj je teklo 90 najboljših maratoncev, udeležencev olimpijskih iger, zvečer smo tekli mi in naslednje jutro še ženske," pripoveduje Gašper.

Trasa maratona je potekala od središča Pariza do dvorca Versailles in nazaj, traso pa so speljali mimo številnih pariških znamenitosti, kot sta Eifflov stolp in muzej Louvre.

Gašperju pri Marathonu Pour Tous ni bil toliko pomemben čas in uvrstitev, četudi priznava, da si neke cilje sam pri sebi vendarle je zadal, pač pa si je želel okusiti ta olimpijski duh, začutiti dogajanje tega velikega tekmovanja svetovnih razsežnosti in morda dobiti vpogled tudi v kaj, v kar kot gledalec ali navijač preko ekranov človek preprosto ne more.

Zanimivosti - primerjava
Kot kažejo uradni podatki s spletne strani Endurance.biz, kjer so pod drobnogled vzeli izmerjene čase Strave, je bila med udeleženkami Marathon Pour Tous in udeleženkami olimpijskih iger v bojih za najvišja mesta v povprečju razlika 2 uri in 5 minut; pri moških podobno (1 ura 59 minut).

Iz družbenega omrežja Strava, ki ga tekači zelo dobro poznajo, je razvidno tudi, da so največji zagon imeli profesionalci pri 32. kilometru s povprečno hitrostjo 3:00 min/km, medtem, ko so rekreativci maratonci bili najbolj eksplozivni že v 2. kilometru trase in v povprečju dosegali hitrost 5:23min/km.

DVA V SLOVENIJI, DVA V FRANCIJI -  ŠPORT IN ODKRIVANJE NOVIH KRAJEV 

Gašperjev prvi maraton je bil 42-kilometrska preizkušnja Maraton treh src v Radencih (maj 2023), naslednji, ki se ga je nadvse razveselil, je bil poletni v Parizu in pred dobrim tednom dni še ljubljanski maraton, že čez 14 dni pa se odpravlja znova - v Francijo, natančneje v Toulouse. Bil je namreč izžreban kot udeleženec.

"Na Instagramu sodelujem v različnih nagradnih igrah, ki jih prirejajo organizatorji maratonov, in le-ti podarijo nekaj vstopnic za maraton v zameno za stisnjen všeček, komentar ter objavo v svojem story-ju. Tudi v tem primeru so podarili 10 štartnin, v žrebu pa je sodelovalo preko 600 ljudi, tako da se me je spet dotaknila tekaška sreča," pripoveduje.

Posebno v veselje mu je, da lahko pri njegovi priljubljeni gibalni disciplini združi tek, družinske trenutke in spoznavanje drugih krajev.

"V Parizu je vse skupaj, poleg maratonske rdeče niti, potekalo družinsko, saj smo vsi, midva z ženo in oba otroka, doživeli in videli veliko novega in zanimivega," opiše sogovornik, ki je odraščal na Obrežju pri Radečah, kako sta bila seveda posebej 6-letna hči in 8-letni sin navdušena nad npr. Disneylandom.

Podobnih odkrivanj se nadeja tudi v Toulousu čez dva tedna, ko pa bo priložnost s poudarkom za turistična pohajkovanja v dvojini.

Tudi sicer v njihovi družini ne šport ne gibanje nista neznanka, saj je Gašperjeva žena Sara gimnastičarka (ŠD Partizan v Sevnici), prav tako oba otroka kažeta zanimanje za športne aktivnosti. "Načrtujeva, da bi nekje v spomladanskem času skupaj odtekla 'polovičko'," napove Gašper, kateri je nad tekom navdušen iz več razlogov.

Tek ga razbremeni, nanj deluje, kot da bi se "zresetiral"; prepričan je, da za tek ni starostne omejitve, poleg vsega pa je tudi zastonj, "vsakdo namreč ima doma par športnih copat, pa hlače in majico, da ne omenjam, kako blagodejno je zagotovo za vsakogar, da je v naravi, na svežem zraku," pozitivne učinke našteva nasmejan rekreativni tekač.

"Ko se enkrat začneš na glas pogovarjati o teku, si začrtaš neke okvirje, potem tudi trening lažje steče in vse se hitreje odvija. Velja za popoldanske rekreativce in rekreativce, ki stremijo v tekmovalno smer," verjame Gašper, ki čuti, da nikakor še ni dosegel svojega maksimuma.

TUDI S TRENERJEM DO KOMBINACIJ 'TEK + TURIZEM' IN DO ATEN

Prav v tem duhu, da namreč odkrije, kje so še rezerve in kako lahko še izboljša svoje dosedanje dosežke, je stopil v stik s predsednikom Atletskega kluba Radeče Brankom Suzićem, ki mu je za strokovnega spremljevalca priporočil nekdanjega klubskega trenerja.

Tako sta Primož Kirn, pri katerem so se kalili tudi perspektivni mladi radeški atletski upi, in Gašper Martinšek začela skupno tekaško pot. "Enkrat sva se že dobila in opravila trening v Hrastniku, s koncem tega leta bova v bistvu začela graditi dobre temelje za tekmovanja v prihodnjem letu," pove.

Sogovorniku, ki najpogosteje teče ob reki Savi, je zelo blizu ideja maratonca Boruta Grudna, ki je pred 14 leti prvič pretekel maratonsko razdaljo prav v Ljubljani, od tedaj pa je pretekel še 66 maratonov, in to v kar 35 različnih državah.

Gašper se zelo poistoveti s tovrstnim načinom tekaških preizkušenj, saj mu je všeč že zgoraj opisano kombiniranje športa in turizma. "Imam pa tudi željo, da bi v bližnji prihodnosti pretekel tudi originalno maratonsko traso v Atenah," skoraj sanjavo, a z odločnostjo v očeh doda.

Najraje teče, kakopak, v naravi, v poletnem času se je pogosto podajal iz Radeč proti Podkraju (zaradi prijaznosti senčne lege v vročih poznih popoldnevih), sicer pa so mu ljubi tekaški treningi po makadamski podlagi, kjer ni prometne obremenitve ter se naveže na priljubljenost trase ob reki Savi, ki jo tudi sam rad tekaško premaguje. Tek je v letu dni postal že nepogrešljiv del njegovega življenja, kar dokazuje njegova navedba, da teče 5-6-krat tedensko po približno eno uro.

Misli so mu sedaj usmerjene v Toulouse, na daljši rok pa njegove želje niso povezane le z njim samim in izboljšanjem lastne zmogljivosti ter vzdržljivosti; želi si namreč, da bi zaradi vseh dobrodejnih učinkov teka za to obliko rekreacije (ali stopničko više - tekmovalno) lahko z lastnim zgledom navdušil čim več ljudi.

Preberite še več člankov - Portret tedna

Rok Pelc, nov dirigent Godbe Slovenskih železnic

Od septembra, ko je od dotedanjega dirigenta Godbe Slovenskih železnic Francija Lipovška prevzel dirigentsko palico, je Rok Pelc v vlogi novega dirigenta popeljal sestav s 122-letno glasbeno...

Gašper Martinšek: v dveh letih od prvih treningov do štirih maratonov

Z Gašperjem Martinškom se srečava v tednu po 28. ljubljanskem maratonu, na katerem je nastopil prvič, skupno pa je bil to njegov tretji maraton. In če ste morda mislili, da je rekreativec tekač že...

Obetavna radeška atletinja Pia Mesec

16-letna Pia Mesec je članica Atletskega kluba Radeče, ki na tekmovanjih med mlajšimi mladinkami, kamor glede na njeno starost sodi, dosega visoke rezultate in se v metu kopja vzpenja v elitno...

Zdenka Podlogar: Bolezen ji je vzela moč v rokah, pa je veselje našla v peki

Bilo ji je le 28 let, ko je zbolela in pri svojih 30-ih je morala zapustiti trg dela, na katerega se je sicer vključila takoj po končani osnovni šoli. Tako je narekovala diagnoza “revmatoidni...

Letošnji prejemnik zlatnika: Franc Gros

Letos bo podeljen 42. in 43. zlatnik Občine Radeče in poleg Pihalnega orkestra radeških papirničarjev ga bo na slavnostni seji prejel Franc Gros, ki je v domačem kraju poznan kot poznavalec papirne...

Portret Jacinte: glasba in delo z ljudmi

Pogovor z Jacinto Doberšek se je začel povsem drugače, kot z ostalimi sogovorniki, ki sem jih do sedaj intervjuvala, saj je po uvodnih vljudnostnih frazah, ki sva si jih izmenjali dejala: »Hvala za...