Na Glasbeni šoli Laško-Radeče si skozi celotno letošnje šolsko leto prizadevajo, še posebej pa v okviru projekta Erasmus+, da dajejo slovenski ljudski pesmi pomembno vlogo pri njihovem glasbenem ustvarjanju ter intenzivno spodbujajo vključevanje ljudskega gradiva v njihov učni proces. Ljudska glasba je bila tako rekoč, zastopana skoraj na vseh njihovih nastopih oziroma prireditvah. Kot češnjo na torti pa so za starše učencev in ostale obiskovalce - ljubitelje glasbe, pripravili Glasbeni tobogan, po katerem so se spustili naravnost v zakladnico slovenske ljudske pesmi.
"V zakladnico, kjer so shranjeni najdragocenejši spomini naših prednikov – dedkov, babic, ki so nam prepevali ljudske napeve po spominu, ki so ga njim zaupali njihovi dedki in babice. Prisluhnili bomo izštevankam, pesmim o živalih, o delu, pripovednim pesmim – skratka, življenju preprostega človeka, ki bil je že od nekdaj navdih za nastanke pesmi," je nagovor na začetku prireditve začel moderator Domen Hrastnik.
Povabilu k pripravi in izvedbi nastopa ljudskih pesmi so se odzvali učenci in učiteljice skupinskega pouka (nauka o glasbi, solfeggia, predšolske glasbene vzgoje in glasbene pripravnice), ki v okviru predpisanih učnih vsebin vsako leto obravnavajo tudi ljudsko tematiko, letos še s posebnim poudarkom v podporo projektu Erasmus+.
Matjaž Piavec, Sonja Kodrič, Janja Knez, Boris Razboršek in Alenka Šon so sestavljali priložnostni spremljevalni ansambel ter mladim nadebudnežem dajali ritem skozi igranje na instrumente.
En za drugim so le nizali in nizali bisere iz zakladnice ljudskega
Uvodoma so učenci predšolske glasbene vzgoje zapeli Majhna sem bila in Ringa raja, učenci glasbene pripravnice pa se predstavili z Zajček, al' se ne bojiš in Biba leze. Emilija Sigmund je zapela Barčica po morju plava, Oskarju Kavšku je bila zaupana Izidor ovčice pasel, Hana Jager pa je iz grla zvabila Izak, Jakob, Abraham.
Da imamo na radeškem območju bogato tradicijo mlinarstva, je marsikdo pomislil medtem, ko je Tara Kožar prepevala Ob bistrem potoku je mlin, Ema Novak pa je v sorodnem duhu kot njena predhodna nastopajoča popeljala po širni Sloveniji s pesmijo Po Koroškem, po Kranjskem. Dekle je po vodo šla je zapela Sara Zupan, Sijaj, sijaj, sončece pa Ožbolt Wetz.
V zaključnem nagovoru je ravnateljica Rosana Jakšič poleg zahvalnih besed in izraženega navdušenja nad njihovim skupnim delom, zbranim predala nekaj svojih misli, ki se nanašajo na pomen šole kot ustanove, ki s svojim programom zagotavlja izobraževanje učencev in vključuje v učni proces tudi tradicijo ljudskega izročila. |
Mojca Stopinšek je zapela Rasla je jelka, Lea Kravogel Jaz pa grem na zeleno trav'co, učenka nauka o glasbi 4. razreda Iva Razboršek pa pesem Pleši, pleši črni kos. Lulu Ronja Nikolič se je predstavila s pesmijo Kje so tiste stezice in Lana Rogel s pesmijo Pomlad, Milla Marjanović je zapela Rožic ne bom trgala, v duetu pa sta prepevali Tajra Mušinović in Klara Mlakar Igro v kolo jabolko.
Teja Repovž je zapela Čin, čin, čin, Drežnica, proti koncu prireditve pa, preden je Nuša Gorenjec zapela Na planincah luštno biti, z deškim glasom navzočim prepevala Bor Romih (Pastirc pa pase) in Matevž Lazar (Sinička se je usedla).
Program je povezoval Domen Hrastnik, učitelj violončela, učiteljica skupinskega pouka Martina Jovič pa se je ob koncu prireditve zahvalila nastopajočim in jim čestitala za odlično izveden dogodek.
Izpostavljena vloga staršev
Učenci pa so bili poleg glasbeno pevskega področja ustvarjalni tudi na likovnem. Njihovi izdelki bodo vključeni v e-pesmarico, ki jo bodo pripravili in objavili na spletni strani šole.
"Na vsakem koncertu ima poleg nastopajočih, zelo pomembno vlogo tudi publika, občinstvo. Danes je med poslušalci veliko vrstnikov nastopajočih učencev in namen poslušanja je tudi, da učence v učnem procesu vzgajamo tako v vlogi izvajalca kot tudi v vlogi poslušalca. Hvala vam, spoštovani starši za podporo," je še dejala Jakšičeva.