Martin Kraniz se je rodil 1. marca 1923 na Goreljcah kot Martin Kranjec (priimek je moral na tujem spremeniti), na območju sedanje občine Radeče. Je Radečan po duši in srcu, čeprav že dolgih osem desetletij ne živi več v naših krajih. Po brezskrbnih šolskih letih ga je vojna vihra z družino - kot številne druge radeške družine - nesla v izgnanstvo v Nemčijo. Skromen, iznajdljiv in delaven si je v Geislingenu hitro ustvaril novo življenje, ki ga je po koncu vojne obogatil s poroko z ženo Elfriede in rojstvom hčerke Vere.
Po delu v rudniku je večino svoje poklicne poti preživel v znanem podjetju WMF. Po upokojitvi pred približno petdesetimi leti pa ta slovenski človek velikega srca in ostrega uma živi mirno upokojensko življenje v Geislingenu. Ustvarjanje doma nekje daleč stran ni lahko in ni prijetno, še posebej, če je človek svoj rojstni kraj prisiljen zapustiti brez možnosti izbire. Ljudje se s tovrstnimi travmatičnimi dogodki soočajo različno, vsak na svoj način, vsekakor pa travna zapustitve domačih krajev močno definira njihov odnos do domovine. Martinu Kranizu je to, kljub temu, da se je po koncu druge svetovne vojne, prostovoljno odločil ostati v Nemčiji, še predobro znano.
Slovenija ima v njegovem srcu idealizirano podobo, za Slovenijo, za Radeče, še zlasti za svoje Vrhovo pa bi storil prav vse. In to dokazuje že desetletja. Na temeljih dolgoletnega prijateljstva s Karlom Kržanom in Dragom Klanškom je Martin Kraniz tako pomembno vplival na razvoj družabnega življenja na območju Radeče, še posebej Vrhovem.
Ob izjemnem posluhu za prepoznavanje potreb kraja, ki ga je do visoke starosti tudi redno obiskoval, so njegove spodbudne besede podprte z brezpogojno finančno podporo Prostovoljnemu gasilskemu društvu Vrhovo v zadnjih desetletjih bogatile družabno življenje Vrhovega. Prav njegove donacije so v veliki meri pripomogle tudi k uresničitvi velike želje Vrhovčank in Vrhovčanov - nakupu novega objekta PGD Vrhovo, čemur je v zadnjih letih posvetil ogromno energije in lastnega premoženja.
Objekt predstavlja izjemno pridobitev za celotno občino, saj z razbremenitvijo prosvetnega doma odgovarja na pereč problem prostorske stiske lokalnih društev in tako omogoča popolnoma novo dinamiko društvenega in tudi poslovnega življenja v Vrhovem. Gre za velik korak v prihodnost, z izjemno pozitivnimi posrednimi in neposrednimi vplivi oziroma učinki na razvoj kraja in občine.
Lik Martina Kraniza za Radeče predstavlja veliko več kot zgolj vlogo dobrotnika iz Geislingena, po kateri je Martin v Radečah najbolj znan.
Martin Kraniz je simbol skromnega, poštenega slovenskega človeka, človeka, ki kljub težkim življenjskim preizkušnjam ni nikoli pozabil na svoje korenine. Človeka, ki je svojemu domačemu kraju kljub geografski oddaljenosti vedno pripravljen stopiti nasproti, v dobrobit kraju, v katerem ne bo nikoli več živel in tudi v njem ni živel v zadnjih 80 letih, je pa pripravljen vložiti vso svojo energijo in svoje premoženje, za katero je celo življenje trdo garal.
Martin Kraniz je človek z veliko začetnico, njegova zgodba o navezanosti na domači kraj, nesebičnosti in ljubezni do domovine pa mora biti, še posebej v teh čudnih časih, vsem nam, še zlasti pa mladim, v vzor in navdih.
Tako je Tomaž Lavrinec, član Gledališkega društva Radeče, sinoči prebral obrazložitev, s katero so predlagatelji utemeljili, zakaj si Martin Kraniz zasluži naziv častni občan.
Četudi je sprva kazalo in bilo dogovorjeno, da se bo slavnostne seje Občinskega sveta Občine Radeče, kjer bo prejel laskavi naziv, lahko udeležil, se je zasukalo drugače.
In tako je rojeni Goreljčan, ki že dolga desetletja živi v Nemčiji, te dni bil deležen obiska, v sklopu katerega je prejel uokvirjeno spominsko listino o podelitvi naziva.
Kot je razkril video-posnetek, je 6. prejemnik naziva častni občan Občine Radeče Kraniz ob tem dejal: "Nisem z vami, vseeno pa se vam zahvaljujem za veliko priznanje. Lep pozdrav vsem in hvala, Radeče."
PREDHODNI ČASTNI OBČANI OBČINE RADEČE
- 2002: Stane Koselj
- 2003: Janez Zahrastnik
- 2004: Janko Laznik
- 2005: Karlo Kržan
- 2010: dr. Emil Rojc
- in letošnji - 2022: Martin Kraniz