Na Osnovni šoli Gabrovka - Dole, PŠ Dole pri Litiji in po oglarski poti se je minuli konec tedna odvijalo trojno obeležje - združeni so bili namreč "dan gozdnih učnih poti", "dan podružničnih šol" in "dan Zemlje v oglarski deželi." Navzoča je bila tudi vodja Podružnične šole Svibno Jolanda Mohar ter obe zaposleni Ana Novak in Anja Tutnjević.
Dan podružničnih šol je tokrat nosil delovni naslov "Narava je naša prihodnost" in v tem duhu je bil pripravljen tudi spremljajoč program 21. strokovnega posveta Društva učiteljev podružničnih šol Slovenije. Omenjeno društvo je bilo ustanovljeno leta 2000, 17. tovrsten posvet pa se je leta 2017 odvijal tudi pod gostiteljsko taktirko edine podružnične šole znotraj javnega zavoda Osnovne šole Marjana Nemca Radeče - PŠ Svibno.
Vodji Podružnične šole Svibno Jolandi Mohar je pripadla prijetna dolžnost, da je na tla, nad katerimi se že dviga oglarska kopa, položila lesen križ, katerega posebnost je v tem, da kljub gorenju kope NE zgori.
Podružnične šole so za okolje, v katerega so postavljene, izjemnega pomena, saj ohranjajo življenje v krajih, odmaknjenih od večjih središč. Predvsem pa otrokom v teh krajih nudijo kakovostno in uporabno znanje, enakovredno znanju vrstnikov na večjih šolah.
"Imajo izjemen čut do Narave, kar so pokazali tudi z izdajo zbornika in posveta na temo NARAVA JE NAŠA PRIHODNOST. Domači oglarji in ostali krajani so učitelje podružničnih šol odlično sprejeli in pokazali obnovljeno Oglarsko pot s pomočjo Zavarovalnice Triglav in Zavoda za gozdove Slovenije," je del dogajanja zelo strnjeno povzel eden izmed glavnih soorganizatorjev Jože Prah (Zavod za gozdove Slovenije), ki je tudi avtor v prispevku uporabljenih fotografij.