Najstarejši poletni plavalni bazen v naši, posavski regiji je Bazen Radeče, ki lahko sprejme do 250 obiskovalcev. Zgrajen je bil med letoma 1955 in 1956, osrednji del kompleksa pa je bazenska školjka, ki meri 25 X 10 metrov in jo v veliki meri koristijo ne le domači občani, pač pa tudi obiskovalci sosednjih občin, saj gre za široko poznano letno kopališče. Bazen Radeče, ki je umeščen sredi zelene narave, bo, preden bo napolnil svojih 70 let, deležen prenove, ki je začela potekati to jesen.
Naložba je sofinancirana prek Javnega razpisa za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.
Spodnji del kopališke stavbe, kjer se nahajajo pisarna, skladišče, tuši in sanitarije ter garderobe, se vsebinsko ne bo spremenil, saj se bodo opravila zgolj vzdrževalna dela (zamenjali bodo notranje stavbno pohištvo).
Povsem druga zgodba pa se odvija v zgornjem delu: ta se zaradi ocenjene predimenzioniranosti že preureja na dva dela. Spremembe v zgornjem delu zajemajo porušitev obstoječe nenosilne stene in postavitev nove, obenem pa se bo uredila kuhinja, sanitarije in tehnični prostor.
Najbolj opazna novost je pridobitev zaprtega večnamenskega prostora, za katerega se pričakuje, da bo idealno mesto za razstavne in prireditvene dejavnosti.
Vrednost projekta je ocenjena na dobrih 614 tisoč evrov (z vključenim DDV), nekaj več kot polovico od tega bo prispevalo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, torej v višini 350 tisoč evrov.
"Naslednja kopalna sezona bo še bolj prijetna na našem biseru, dobili pa bomo tudi lep zaprt večnamenski prostor, ki bo v uporabi celo leto," je ob tem dejal župan Občine Radeče Tomaž Režun.
Roko nad projektom "Preureditev vstopne stavbe kopališča Radeče v Paviljon papirne umetnosti" ima namreč investitor - Občina Radeče, s prenovo, ki naj bi bila zaključena predvidoma do maja 2025, pa želi izboljšati funkcionalnost, varnost in kakovost objekta javne turistične infrastrukture, kar naj bi pripomoglo tudi k dvigu kakovosti storitev in doživetij turistov v radeškem okolju.
Gradbena dela izvaja podjetje AGM Nemec iz bližnjega Dola pri Hrastniku.
Kot je že videti, bo po zaključenih delih za funkcionalno ovirane osebe na voljo tudi nov, poseben vhod - in sicer preko umestitve klančin. S tem bo na severni strani nadstropnega dela zagotovljen dostop in uporaba bazenskega kompleksa tudi gibalno oviranim osebam.
Gradbena dela izvaja podjetje AGM Nemec iz bližnjega Dola pri Hrastniku.
POGLED V KOPALNO SEZONO 2024: 6.100 KOPALCEV
In sedaj, ko se je poletje poslovilo, nas pa nanj vseeno še nekoliko spominjajo topli in sončni jesenski dnevi, smo pogledali tudi malce v številke - kako uspešno je bilo poletno obdobje in kako pogosto so kopalci lahko koristili osvežitev v in ob Bazenu Radeče.
Kot so razkrili s KTRC Radeče, ki s tem športnim objektom upravlja, je bilo največ kopalnih dni v juliju in avgustu (29 oz 30), manj pa seveda na samem začetku in na koncu kopalne sezone, ko je bil bazen v juniju 12-krat in v septembru 8-krat na voljo.
Popolnoma zaprt je bil Bazen Radeče zgolj deset dni, pa še to iz povsem razumljivega razloga - "vreme ni sodelovalo", kot so večkrat zapisali upravljalci ob deževnem stanju ali opazni ohladitvi.
Prav iz teh (vremensko pogojenih) razlogov je bil kdaj bazen odprt samo delno, torej bodisi samo v dopoldanskem ali pa samo popoldanskem času, v juniju in v juliju so se tako odločili dvakrat in v avgustu enkrat, septembra pa so zaradi toplih temperatur zraka kopalno sezono nekoliko podaljšali in Bazen Radeče 8-krat ponudili obiskovalcem po skrčenem obratovalnem času. Z obiskom so zadovoljni, saj so našteli kar 6.100 kopalcev.
Gostinsko ponudbo je v kopalni sezoni 2024 obiskovalcem zagotavljal Mladinski klub Radeče oz njihov Bar Jadran.
ČOFOTANJE NA (DELNO) PRENOVLJENEM BAZENU BO ŽE V SEZONI 2025
Kot so zlasti mimoidoči in mimovozeči torej že opazili, pa so se v drugi polovici septembra začela na bazenu izvajati gradbena dela obnove vstopne stavbe.
"Planirana dela se zaključijo v aprilu. Zaenkrat poteka vse po planu," je povedal Lucijan Lipovšek iz KTRC Radeče, ki se je navezal na letošnjo kopalno sezono, ta je ob petkovih večerih večkrat postregla z različnimi glasbenimi, kulturnimi in/ali družabnimi dogodki, ob čemer je bilo seveda tudi opazno bolj glasno kot sicer (ta hip pa je zaradi gradbenih del), in v imenu upravljalca dodal: "Sosedom bazena se opravičujemo za povečano stopnjo hrupa."
PREBERITE TUDI: