Starograjska ulica, najstarejša ulica v Radečah pod Grajskim hribom, je v Tednih vseživljenjskega učenja (TVU), ki so potekali od 10. maja do 16. junija po celotni Sloveniji, v petek 24. maja na Paradi učenja oživela kot medgeneracijsko središče. Izvedeni sta bili kar dve otvoritvi dogodka - ena v dopoldanskem ter ena v popoldanskem času.
Svoje dejavnosti so na stojnicah prikazali pripadniki približno okoli 40 društev, javni zavodi, organizacije, posameznice in posamezniki ter Občina Radeče skupaj z županom, ki je ob tej priložnosti kratek čas imel svojo pisarno kar na ulici. Na ulici postavljena razstava 'Radeče nekoč' je dodatno obudila spomine na bogato in zanimivo preteklost, kar so še dodatno podkrepile stojnice, ki so se tudi dotaknile življenja v preteklosti, z njimi pa so opomnili med drugim na pomen ohranjanja tradicije in prenašanja znanja iz roda v rod. Obenem je na tej prireditvi domač spletni portal Radeški utrip praznoval 10-letnico delovanja, za zainteresirane pa so organizirali voden ogled najstarejše ulice in ogled cerkve sv. Petra. Za en dan je delovala splavarska krčma (nekoč je bila to priljubljena Gostilna pri Rafkotu).
Ob bogati vizualni podobi tudi nekaj nagovorov
Ob priložnostnem kulturnem programu so zaplesali otroci iz Vrtca Radeče, učenci Podružnične šole Svibno pa med drugim v igri prikazali tudi del šolanja (kazenski) nekoč z detajli kot je denimo klečanje na koruzi.
V sklopu prireditve je Marija Imperl, prejemnica priznanja Andragoškega centra Slovenije (ta je nacionalni koordinator Tednov vseživljenjskega učenja) za promocijo učenja in znanja odraslih, nakazala poti, ki so povezane s cilji, ki jih želimo doseči kot posamezniki in kot skupnost. »Naše življenje je dolga, nepoznana pot. Celo življenje hodimo po poti dozorevanja in lastnega zorenja, se srečujemo z izzivi, se učimo ...« je dejala in v nadaljevanju poudarila pomen vseživljenjskega učenja, ki omogoča osebnostno rast tako posameznika kot družbe. »Dosedanji načini izobraževanja in učenja niso več dovolj, iščejo se nove poti. Kako ljudi izobraziti in jih usposobiti za življenje v vseh obdobjih? Odgovor je mogoče najti v filozofiji vseživljenjskega učenja. To je razvojni koncept, dejavnost in proces, namenjen vsem oblikam učenja ter vsem generacijam,« je izpostavila ter dodala, da merilo za uspeh niso več le materialne dobrine, temveč kakovost odnosov med ljudmi v hitro spreminjajočih se sodobnih razmerah. »Značilnosti uspešnega človeka so vseživljenjska vedoželjnost, učljivost, ustvarjalnost, delavnost, inovativnost in odgovornost za nenehen lasten razvoj ter čut za sočloveka in širšo skupnost,« je nanizala še nekaj temeljev, ki jim je vredno slediti, saj z njimi puščamo sledi – tako kot jih Parada učenja, ki je po nekajletnem premoru ponovno oživela in so jo v Radečah gostili petič.
V otvoritvenih delih programa so nastopili najmlajši iz Vrtca Radeče, učenke in učenci Osnovne šole Marjana Nemca Radeče in učenci in učenke Podružnične šole Svibno, Sunny band GŠ Laško – Radeče, Folklorno društvo Brusači Radeče, Kulturno društvo Pihalni orkester radeških papirničarjev ter njihove nepogrešljive spremljevalke mažorete iz Kluba RAP, članice športnega društva Partizan Sevnica – Radeče s prikazom sokolske vaje, prepeval je Jan Ostrožnik, nov pevec skupine Bohem.
Predstavnica Andragoškega centra Slovenije Ana Peklenik je dejala: »Radeče danes doživljam kot eno veliko, zadovoljno in povezano skupnost. Ostanite povezani, učeči se še naprej.«
S potekom prireditve, ki je potekala v organizaciji KTRC, je bil zadovoljen tudi župan Tomaž Režun, a v svojem govoru je še omenil, da Radečanom in Radečankam Starograjska ulica ni najbolj v ponos zaradi številnih propadajočih stavb, da pa se kljub vsemu dogajajo premiki na bolje, saj Občina Radeče zadnjih nekaj let objavlja razpis za sofinanciranje ureditve zunanjega videza hiš v ulici (pokazal je hišo, kjer danes domuje družina Mesec in je bila sofinanciranja deležna kot prva - in edina dosedaj), prav tako pa je v pripravi projekt za ureditev vhoda v najstarejšo ulico.
Direktorica KTRC Radeče Maja Istenič je vsem sodelujočim na dogodku namenila zahvalo, kot tudi obiskovalcem za obisk ter poudarila, da je to spodbuda za nadaljnje sodelovanje in pripravo dogodkov, ki povezujejo.